etkin haber

292

ANKARA

HDP'li Çepni: Bakanlık işleri için mücadele eden Cargill işçilerinden haberdar mı?

HDP Milletvekili Murat Çepni, Cargill fabrikasında çalışırken, Tek Gıda-İş Sendikası'na üye oldukları için işten atılan 14 işçiye ilişkin, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması için Meclis'e soru önergesi verdi.

- Pazartesi - 8 Temmuz 2019 - 14:29
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, Bursa'da faaliyet gösteren Amerikan gıda şirketi Cargill'in fabrikasında çalışırken Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası'na (Tek Gıda-İş) üye oldukları için 14 işçinin işinden edilmesini ve işçilerin işlerine dönme mücadelesini Meclis'e taşıdı. Çepni konuyla ilgili, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.
 
'CARGİLL, ABD MENŞEİLİ ÇOK ULUSLU BİR ŞİRKET'
 
Cargill'in ABD menşeili çok uluslu bir şirket olduğunu hatırlatan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, "Enerji, sağlık, ilaç, finans, elektrik, gaz, ulaşım sektöründe faaliyet yürütmektedir.  Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, İznik gölünün kenarı sayılabilecek bir yerde, 1. sınıf tarım arazisi üzerinde faaliyet gösteren Cargill Fabrikası, Nişasta Bazlı Şeker üretimi yapmaktadır" dedi.
 
'İŞTEN ÇIKARILMA NEDENİ SENDİKA ÜYESİ OLMALARI'
 
Fabrika yönetiminin 17 Nisan 2018 tarihinde, 14 işçiyi sendikaya üye oldukları için işten attığına dikkat çeken Çepni, "Fabrika yönetimi, 17 Nisan 2018 tarihinde, 14 işçisini hükümetin nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 10'dan yüzde 5'e indirmesini gerekçe göstererek işten çıkartmıştır.  İşten çıkartılan işçilerin bir kısmının çalıştığı bölümde kota dahi yoktur. İşten çıkartılan işçilerin iddiasına göre işten çıkartılmalarına nedeni Tek Gıda-İş Sendikası’na üye olmalarıdır" diye konuştu.
 
'FABRİKA YÖNETİMİ AÇIĞI KAPAMAK İÇİN EMEKLİ OLAN İŞÇİLERİ BİLE TEKRAR İŞ BAŞI YAPTIRDI'
 
İşçilerin, sendikada örgütlenme nedeniyle işten atılamayacağını kaydeden Çepni, fabrika yönetiminin emekli olan işçileri tekrar işe aldığı bilgisini paylaştı. Çepni, "Yani Cargill yönetiminin, kotayı bahane ederek, sendikalaştıkları için işçileri işten çıkarttığı ortadadır. İşten çıkartılan Cargill işçileri, işten çıkartıldıkları tarihten itibaren hak arayışına girmiştir. Tekrar işbaşı yapmak için açtıkları işe iade davaları hala sürmektedir" cümlelerini kullandı.
 
Çepni konuya ilişkin Bakan Selçuk'tan şu soruları yanıtlamasını istedi:
 
-Kamuoyunda, hükümetin işten çıkartılan ve bir yılı aşkın süredir mücadele veren Cargill işçilerine  duyarsız kaldığı görüşü hakimdir. Bakanlığınız, bir yılı aşkın bir süredir işlerine geri dönmek için mücadele eden Cargill işçilerinin durumundan haberdar mıdır? Süreci takip etmekte midir?
 
-Cargill işçilerinin, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış sendikaya üye olma haklarını kullandıkları, sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıkları iddiaları hakkında Bakanlığınız inceleme başlatmış mıdır? Bu konuda girişimleriniz var mıdır? İşçilerin işe iadeleri konusunda adım atacak mısınız?
 
-Cargill işçilerinin işe iade davaları halan devam etmektedir. Eskiden işe iade davaları yerel mahkemede ortalama 5-6 ayda sonuca ulaşabilirken yeni çıkan Arabuluculuk Kanunu ve  istenen bilirkişi raporu nedeniyle Cargill işçileri 1 yıldan fazladır hukuk mücadelesi vermektedir? Bakanlığınız bunun gibi işçi davalarında sürecin hızlanması için çalışmalar yapacak mıdır? İşçi davalarında taraf olacak mıdır?
 
- Anayasa Madde 51. - Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Diyerek sendika hakkını güvence altına almıştır.  Anayasaya ve 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na rağmen Bakanlığınıza yansıyan verilere göre son 5 yılda kaç işçi sendikaya üye olduğu için işten çıkartılmıştır?
 
-  Çalışanlarının, yasalarla düzenlenen örgütlenme ve sendikalaşma haklarını engellediği iddia edilen  Cargill Fabrikasına bu konuda bakanlığınızın bir müdahalesi olacak mıdır?