etkin haber

169

ANKARA

HDP'li Çepni: HES projeleri iptal edilsin

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Fındıklı Çağlayan Vadisi'ne yapılması planlanan HES projesinin doğanın ve halkın geleceğini tehdit ettiğini belirti, projenin iptal edilmesini istedi.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 15:44
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Fındıklı Çağlayan Vadisi'nde yapılan HES projesine ilişkin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.
 
Çepni, verdiği önergede Fındıklı Çağlayan Vadisi'nin Doğu Karadeniz'de saklı bir cennet olduğunu, eski adının ise Abu Viçe olduğunu belirtti. 
 
Denize yaklaşık 5 kilometrelik mesafede yer alan Çağlayan Köyü'nün, tarihi izler barındıran konakları ve Laz Evlerinin olduğunu kaydeden Çepni, yıllardır Çağlayan Vadisi'nin üzerine HES yapılmasının gündemde olduğunu hatırlattı. 
 
Çepni, HES projelerine karşı çıkan yöre halkının Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurmaları sonucunda Abuçağlayan Vadisi'nin sit alanı ilan edildiğini anımsattı. Kararın ardınan enerji firmasının Rize İdare Mahkemesi'ne başvuru yaptığını ancak, mahkemenin kararı reddettiğini, Danıştay'ın da onayladığını belirtti. 
 
Hidroelektrik santrallerinin kurulduğu alanda su ve su kaynaklarının kullanımının 49 yıllığına şirketlere devredildiğini söyleyen Çepni, HES nedeniyle suyun ve toprağın tuzlanması tarım faaliyetleri başta olmak üzere deltadaki tüm geçim kaynaklarını tehdit altında olduğuna işaret etti.
 
HES'ler'in aynı zamanda iklim değişikliklerine de neden olduğunu ifade eden Çepni, şunları ifade etti: "Karadeniz'de yıllardır yaşanan doğal felaketlerin nedenleri arasında Hidroelektrik Santrallerin yarattığı tahribatlar da gösterilebilir. Hidroelektrik santraller neden olduğu yıkımlardan dolayı birçok insanın yaşamını sürdürdüğü vadilerden göç etmelerine neden olmaktadır. Projelerin yapılacağı vadilerde HES için açılacak yollarda patlatılacak dinamitler, kesilecek milyonlarca ağaç telafi edilemeyecek ekolojik yıkıma neden olacaktır. Karadeniz için her türlü madencilik, taş ocağı faaliyetleri, HES projeleri iptal edilmelidir, yaylaların betonlaşmasına yol açacak projelerden vazgeçilmelidir."
 
Çepni, Bakan Dönmez'in şu soruları yanıtlamasını istedi:
 
-Çağlayan Vadisi Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile 1. Derece Sit Alanı ilan edilmiştir. 1. Derece sit alanı ilan edilen yerde HES projesi yapılmasının gerekçesi nedir? 
 
-HES projesinin 7 Ağustos 2019 tarihinde ÇED bilgilendirme toplantısı yapılacağı bildirilmiştir. Çağlayan vadisi üzerinde şimdiye kadar yapılması planlanan 24 HES projesinin yanı sıra Yeşil yol, Maden arama ve islah çalışmaları bir bütün olarak düşünüldüğünde adı geçen vadinin organik tarım bölgesi olması, kırmızı benekli alabalığı ve ekosistemiyle bölge halkının yaşam alanlarını ve yaşam kültürünü etkileyeceği ve hatta yok edeceği bu güne kadar gerek mahkeme sonuçları ve gerekse çeşitli kurullar tarafından tespit edilmesine rağmen projeye  neden izin verilmiştir? 
 
-Proje sahasının tamamına yakını orman alanıdır. HES Projesinde kaç hektarlık alan etkilenecektir? Kaç ağaç kesilecektir? Ağaç kesiminde ÇED raporunun dışına çıkılmaması için denetimler ne şekilde yapılacaktır? 
 
-Geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon, Rize, Samsun, Giresun, Ordu ve Artvin illerini kapsayan 15 maddelik “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” açıkladı. Planda yer almamasına rağmen ilgili bakanlıkla işbirliği yapıp Karadeniz'e en büyük zararı veren HES projelerinin durdurulması için işbirliği yapılacak mıdır?