etkin haber

202

İSTANBUL

HDP'li kadınların Êzidî soykırımı anmasına polis engeli

Şengal'de Êzidîlere yönelik IŞİD saldırılarında yaşamını yitiren binlerce kadın, soykırımın beşinci yıldönümünde anılıyor. Bu amaçla bir basın açıklaması yapmak isteyen HDP'li kadınlar Beyoğlu'nda devam eden eylem yasağı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi.

- Cumartesi - 3 Ağustos 2019 - 11:42
Şengal'de yaşanan Êzidîlere yönelik katliamın yıl dönümünde hayatını kaybedenler anılıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri ve HDP milletvekilleri, soykırımın yıldönümü dolayısıyla yapmak istedikleri etkinlik polis tarafından engellenmek istedi. Beyoğlu Tünel'de yapılacak basın açıklaması öncesi toplanmaları engellenen kadınlara Kaymakamlığın eylem yasağı gerekçe gösterildi.
 
Tünel'de toplanan HDP'li kadınlar Êzidî soykırımında yaşamını yitirenleri anmak istedi ancak polis bölgenin yasaklı olduğu gerekçesiyle HDP üyelerini Şişhane'ye yönlendirdi.
 
Kadınlar, polis ekiplerine Anayasal hakları olan basın açıklamasının engellenemeyeceğini söylese de zorla Şişhane Metro çıkışına sürüldüler.
 
Burada az sayıda kadını ablukaya alan polisler kimlik tespiti yaptı. HDP yöneticileri ve bazı milletvekillerini bekleyen kadınlarla polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Ardından HDP'li kadınlar yasağı protesto ettiklerini ifade ederek dağıldı.
 
Şengal soykırımı, uluslararası camiada soykırım olarak tanınması için çaba sarf edilen bir konu. 2014 yazında IŞİD çetelerince binlerce kadın ve çocuğun katledildiği soykırım tüm dünyada yankı yaratmıştı. Kuzey Suriye'nin çetelerden temizlenmesinin ardından halen çok sayıda kadının kayıp olduğu biliniyor. Şengal soykırımı kurbanları her yıl 3 Ağustos'ta yapılan etkinliklerle anılıyor.