etkin haber

189

ANKARA

HDP'li Kurtulan: Toplumsal cinsiyet eşitliği nasıl sağlanacak?

11. Kalkınma Planı'nda toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının çıkarılmasının İstanbul Sözleşmesi'ni yok saymak olduğuna dikkat çeken HDP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan, "11. Kalkınma Planı'nda yer almayan toplumsal cinsiyet eşitliği nasıl sağlanacak?" diye sordu.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 16:47
HDP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan, bugün Meclis'te oylamaya sunulan 11. Kalkınma Planı'nda yer alan "toplumsal cinsiyet eşitliği" kavramının çıkarılması üzerine soru önergesi verdi.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yöneltilen soru önergesinde, "toplumsal cinsiyet eşitliği" kavramının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkanı'nın isteğiyle çıkarıldığı iddiasına yer verildi. 
 
2019-2023 yıllarına kapsayacak dönem için temel gelişim planı olarak ortaya konulan ve Meclis'e sunulan 11. Kalkınma Planı'ndan bu kavramın çıkarılmasının, Türkiye'nin ilk imzacıları arasında yer aldığı İstanbul Sözleşmesi'nin yok sayılması anlamına geldiğine dikkat çeken Kurtalan, şunları kaydetti: 
 
"Toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adaletin, kalkınma ve barışın vazgeçilmez temel önkoşuludur. İnsan haklarından doğan toplumsal cinsiyet eşitliği kişilerin her türlü cinsel kimlik, yönelim, cinsiyet rolleri gibi uzayan bir listenin birbirine eşit olmasıdır. Türkiye de bu bağlamda Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi yani İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı konumundadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği Türkiye'nin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) hedeflerinde beşinci sırada yer almaktadır. Ancak 11. Kalkınma Planıyla beraber hali hazırda uygulanmasında ciddi sorunlar bulunan İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik tartışmalar yeniden başlamıştır. 11. Kalkınma Planı'nda toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından Strateji Geliştirme Başkanlığı Başkanının isteğiyle çıkarıldığı iddia edilmiştir. 11. Kalkınma Planı'ndan toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının çıkarılması İstanbul Sözleşmesi'ni yok saymak anlamına gelmektedir."
 
Kurtalan 11. Kalkınma Planı'nda yer almayan toplumsal cinsiyet eşitliğinin nasıl sağlanacağı sorusunu yöneltti. Kurtulan kadın cinayetlerinde Türkiye'nin birinci sırada yer aldığını hatırlatarak,  "Kadınların hayatın her alanında erkeklerden daha eşitsiz bir konumda yaşamaya zorlandığı Türkiye'de kadına karşı artan şiddet ve ayrımcılık nasıl önlenecektir?" sorusuna da yanıt istedi.