etkin haber

101

ANKARA

HDP'ye bayram ziyareti

Kurban Bayramı dolayısıyla CHP, DSP ve SP, HDP'yi ziyaret etti. HDP ise bir heyetle bu partilere bayram ziyaretinde bulundu.

- Pazartesi - 12 Ağustos 2019 - 17:40
Kurban Bayramı'nın ikinci gününde siyasi parti genel merkezlerinde bayramlaşma ziyaretleri gerçekleşti. Siyasi partiler arasındaki bayramlaşma programları kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokratik Sol Partisi( DSP) ve Saadet Partisi heyetleri, Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) ziyaret etti.
 
HDP'de heyetleri, Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, MYK üyesi Sevtap Akdağ Karahalı ve PM Ali Özkan karşıladı. 
 
‘SINIRLARIMIZDA SAVAŞ TAMTAMLARI ÇALINIYOR'
 
HDP'ye ilk bayram ziyaretini CHP'den aralarında Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, PM üyesi Ayça Taşkent ve Kadın Kollarından Zehra Eriç'in olduğu heyet gerçekleştirdi.
 
Ziyaret için teşekkür eden HDP MYK Üyesi Karahalı,ülkenin ve Ortadoğu'nun yine zor zamanlardan geçtiğini belirtti. Karahalı, "Halklarımızın, demokrasiye, barışa özlemi hala devam ediyor. Ancak bölge hala ateş topu. Sınırlarımızda savaş tamtamları çalınıyor. Şu an en büyük ihtiyacımız bölge barışıdır. Türk, Kürt, Arap, Çerkes, Süryani bütün halkların kardeşliğini savunuyoruz" dedi.
 
CHP HEYETİ: YAN YANA DURMAYI BAŞARIRSAK BU DEVRANI DEĞİŞTİRİRİZ
 
HDP'ye yönelik baskılara da değinen Karahalı, başta eşbaşkanları olmak üzere çok sayıda milletvekili ve üyelerinin tutuklu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "HDP'ye yönelik baskılar devam ediyor. HDP her zaman demokrasiden yana olduğu için cezalandırılmaya devam ediyor. Ancak önemli olan halkların birlikteliğini kurmak son derece önemli. Faşizan baskı politikalarına karşı hep beraber birlikte yan yana durmayı başarabilirsek bu devranı değiştirmek tekeri de başka döndürmek mümkün."
 
CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, bölgede inanç, tarih ve kültür birliğinin olduğunu ancak barışın bir türlü sağlanamadığını söyledi. Kuşoğlu, "Özellikle Ortadoğu maalesef dünya barışını da tehdit ediyor. Ama en fazla bu bölgede yaşayanları sıkıntıya sokuyor. Bizim daha bilinçli ve aklı başında hareket etmemiz lazım. Bu avantajları dezavantajlara dönüştürüyoruz" dedi.
 
DSP HEYETİ: ACILARI ORTAKLAŞTIRAMIYORUZ
 
Ardından da DSP heyeti, HDP'yi ziyaret etti. DSP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, "Birbirimize hiçbir noktadan çekinmeden dayanışmalıyız. İnsanız bütün her şey bize ait. Özgürlükler, doğa, tabiat ama zaman içerisinde birileri kendilerini daha fazla söz sahibi ve hak sahibi görerek diğer insanları hak mahrumiyetine sevk ediyorlar. Buna kimsenin hakkının olmadığını, bütün evrenin bizlerin yaşaması adına birbirimizi öğretene kadar bu istişareleri sürdürmemiz gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'de içinde bulunduğumuz toplumun çok büyük tarihsel bir derinliği var. Ama nedense ülkemizde anlaşılmayan ya da doğru teşhisi koyamadığımız bu acıların ortaklaşamamasıdır" dedi.
 
Genel Başkan Danışmanı Handan Toprak Benli ise, HDP'nin kadın ve toplumsal cinsiyet eşitliği noktasında çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtti, diğer siyasi partilerinde aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğine işaret etti.
 
Saadet Partisi'nden ise Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan ve PM üyesi İbrahim Veli'nin bulunduğu heyet ziyarette bulundu.
 
HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, "Bayram bir kurtuluşun müjdecisidir. Benim dileğim de şudur ki bu mücadele sonucunda demokratik bir kurtuluşun gereği olarak bir demokrasi bayramı da gelsin. Demokrasi ve barış bu şekilde paylaşılsın ve ülkeye armağan edilsin" şeklinde konuştu.
 
HDP, ziyaretlerin ardından aralarında MYK üyesi Aylin Hacaloğlu, PM üyesi Kenan Yıldız ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nun bulunduğu heyet ile CHP, DSP ve Saadet Partisi'ni ziyaret etti.