etkin haber

357

QAMİŞLO (Welat Deniz)

Hiva Selim: IŞİD çeteleri uluslararası mahkemede yargılansın

IŞİD çetelerinin 25 Haziran 2015'de Kobanê'de gerçekleştirdiği katliamın tanıklarından Hiva Selim, çetelerin kapı kapı dolaşarak insanları katlettiğini belirtti. Selim: "İŞİD çeteleri uluslararası mahkemede yargılanmalı ve mahkeme Kobanê'de yapılmalı" dedi

- Salı - 25 Haziran 2019 - 10:50
IŞİD çeteleri 25 Haziran 2015'te Kobanê kent merkezi ve Berx betan köyünde vahşi bir katliam gerçekleştirdi. Çetelerin vahşi saldırısında 30 YPG/YPJ ve İç Güvenlik Güçleri savaşçısı ve 242 yaşamını yitirdi. 
 
Katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rahmen halen Kobanê ve Berx Betan köylerinde yaşayan halkların belleklerinde ki tazeliğini koruyor. Katliam gününde Kobanê'de amcası ve annesi IŞİD çeteleri tarafından katledilen Hiva Selim, katliam günü yaşadıklarını, Kuzey ve Doğu uriye'de IŞİD çetelerinin toprak bütünlüğünün bitirilmesinin ardından uluslararası mahkemede yargılanmasına ilişkin ETHA'ya değerlendirmelerde bulundu.
 
Katliam günü, gece saatlerinde yoğun silah sesleriyle uyandıklarını aktaran Hiva Selim, "Biz kurşun seslerini YPG'nin olduğunu düşünüyorduk. Sonra sokağa çıktığımızda bir baktık IŞİD çeteleri YPG, YPJ kıyafetlerini giyerek insanları katlediyorlardı. Amcamın evine girmişlerdi orada amcam ve nenemi çeteler katletti. Bu sokakta 70 kişiye yakın şehit düştü ve yaralandı" dedi.
 
'YAKINLARIMI GÖZÜMÜN ÖNÜNDE KATLETTİLER'
 
Sabaha doğru YPG, YPJ savaşçıları ile IŞİD çeteleri arasında büyük bir çatışma yaşandığını hatırlatan Hiva Selim, o gün yaşananları şöyle aktardı: "IŞİD çeteleri mahallede kapı kapı dolaşarak herkesi katlediyorlardı. Bizim kapımızı çaldılar. Sokakta bağırıyorlardı kendilerine YPG'li görünümü veriyorlardı. Onların IŞİD çetesi olduklarını anladığımız için kapıyı açmadık. Sonra yan komşumuzun evine girdiler orada üç kişiyi katlettiler. IŞİD sonra bomba ile evimizin kapısını patlattı o patlamada babam elinden yaralandı. Biz içeride 6 kadındık, amcamın oğlu yan tarafta ki avludaydı. Bizim bağırışlarımıza geldiğinde IŞİD çetelerini görünce onlara saldırdı ve çeteler onu orada hepimizin gözü önünde katlettiler. O sırada elimize fırsat geçti evde silahımız vardı içinde 4 mermi vardı. Sonra o fırsattan yararlanarak iki IŞİD çetesini vurdum sonra çatıya çıktık oradan yan eve atladık ve dedemlerin evine gittik her şeyimizi orada bırakarak çıktık."
 
'70'İNİ AŞMIŞ NENEMİ KATLETTİLER CESEDİNE İŞKENCE YAPTILAR'
 
Çetelerden kaçtıktan sonra, evin önünde katledilen amcasının cansız bedenini içeri taşıdıklarını ve avluda sakladıklarını kaydeden Hiva Selim, "Nenemin cenazesi kapının önündeydi. 70 yaşanı aşmış olan nenemin cenazesine işkence yapmışlardı. Başını yere vurmuş, sürüklemişlerdi. Kapının önünde nenemin cenazesini kaldırdığımda beyni dışarı çıkmıştı kafası yarılmıştı. YPG, YPJ savaşçıları bizi kurtardıktan sonra sokakların güvenliğini aldıktan sonra dışarı çıktığımızda mahallede onlarca cenaze gördük. Gündüz sıcağında saat 12'ye yakındı biri kadın biri erkek IŞİD çetesi ellerinde BKC7 silahı ile bütün insanları taramış, katletmişlerdi" diye belirtti.
 
'KOBANÊ'DE ÇETELER BÜTÜN HALKLARA KARŞI SUÇ İŞLEDİ'
 
Kobanê'de aynı zamanda büyük bir savaş yaşandığını hatırlatan Hiva Selim, şunları söyledi: "Kobanê'de yaşayan katliam halklara karşıydı. Birçok Kobanê'linin evinde şehit var. Bu toprakları korumak için yüzlerce şehit verdik. İnsanları katlettiler. Namusumuza, onurumuza el uzatmaya kalktılar. Bundan kaynaklı Kobanê'yi bu hale getiren buradaki insanların katliamından sorumlu olan bu çetelerin uluslararası mahkemede yargılanması gerekiyor ve bu mahkemenin Kobanê'de yapılması gerekiyor."