etkin haber

171

HABER MERKEZİ

Hong Kong'da halk Çin'den daha fazla özerklik istiyor

Hong Kong'da hükümetin sınır dışı yasa tasarısını protesto eden eylemciler sokakları terk etmiyor. On binlerce kişi Çin'den daha fazla özerklik talep ediyor.

- Pazar - 21 Temmuz 2019 - 17:42
Hong Kong'da Pekin Yönetimi aleyhine faaliyet gösterenlerin Çin makamlarına teslim edilmesini ön gören yasa tasarısını protesto gösterileri yedinci haftasında da devam ediyor.
 
Hong Kong Özerk Yönetimi Başkanı Carrie Lam'ın tasarının rafa kaldırıldığını açıklamasına rağmen sokakları terk etmeyen eylemciler, Lam'ı "yalancılıkla" suçluyor.
 
30 dereceyi aşan sıcaklıklara rağmen bugün de sokağa çıkan on binlerce kişi, parlamento yakınlarındaki bir caddeyi trafiğe kapattı. Yetkililer ise daha önce yaşanan çatışmanın tekrarlanmasını engellemek amacıyla şehir merkezinin kapatıldığını, protesto yürüyüşünün rotasının sınırlandırıldığını ve 5 bin polisin görevlendirildiğini açıkladı.
 
Yetkililer, Çin'in merkezi hükümet irtibat ofisinin protestocuların hedefi olduğunu bildirirken, polisin yürüyüş için belirlediği sınırı aşan bazı maskeli kişilerin söz konusu binaya yumurta attığı kaydedildi.
 
Protestolara neden olan sınır dışı tasarısı, kısa sürede kitlesel eylemlerle geniş çaplı bir harekete dönüşmüştü. Eylemleri organize edenler, Çin'in bölgedeki nüfuzunu artırmayı hedeflediğini savunuyor. Çin'den gelen tehdide, özerklik alanlarının genişletilmesi çağrısıyla yanıt verildiğini kaydeden eylemciler, genel oy hakkı talebinin yanı sıra özgürlüklerin kısıtlanmasına son verilmesini istiyor.