etkin haber

105

ANKARA

Hükümet yandaş sendikayla da anlaşamadı, TİS'i erteledi

5 milyon 200 bin emekçi memur ve emeklisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınamadı. AKP hükümeti, yandaşı olduğu Memur-Sen'in teklifini de kabul etmedi. Yeni teklifin 16 Ağustos'ta yapılacağını açıkladı.

- Perşembe - 1 Ağustos 2019 - 19:21
3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nin görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. AKP hükümeti, yandaş sendikası Memur Sen'le de anlaşamadı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, yeni teklifin  16 Ağustos'ta ilan edileceğini duyurdu.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında yapılan toplantıya, Kamu İşveren Heyeti temsilcileri ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri katıldı.
 
Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.
 
Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.
 
KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu, artı 3 puan refah payı istemişti.
 
KESK üyeleri, toplantı öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde TİS görüşmelerinde taleplerinin kabul edilmesi için eylem yapmak istemiş, polis KESK üyelerine biber gazı ve kalkanlarla saldırmıştı.