etkin haber

253

HABER MERKEZİ

ICOR: Türkiye’den gelecek saldırı IŞİD’in güçlenmesi tehlikesini beraberinde getirecek

Devrimci Partilerin ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu (ICOR) tarafından yayınlanan bildirgede "Türkiye ve onun gerici ortaklarının Rojava’ya yönelik tüm saldırıları derhal dursun" çağrısı yapıldı.

- Salı - 8 Ocak 2019 - 12:21
ICOR tarafından yapılan açıklamada Kuzey Suriye'ye yapılacak olası bir askeri harekatın bölgede yaratacağı tehlikelere dikkat çekildi. Türkiye'nin, Kuzey Suriye'ye yönelik operasyon tehdidinin ardından Mahmur Mülteci Kampı ve Şengal'in hava saldırılarının hedefi olduğu belirtilen açıklamada "Bu saldırıların başlıca nedenlerinden biri, açıklandığı üzere, birçok etnik grubun özyönetimleriyle birlikte yaşadığı, Rojava/Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Federasyonu'nun özgürleştirilmiş alanlarını tamamen yok etme amacıdır" denildi.
 
Açıklamada özetle şunlar kaydedildi:
"Rojava/Kuzey Suriye'deki demokratik inşa, IŞİD'e karşı başarıyla yürütülen savaşın, demokrasi ve özgürlüğün, kadın haklarının, çevrenin korunmasının, tüm etnik ve dini gruplara duyulan saygının arkasındadır. Tüm dünyada özgürlük savaşçılarına cesaret vermektedir. Enternasyonal dayanışma da, emperyalizme karşı yürütülen dünya çapındaki mücadeleye Kürt özgürlük mücadelesinin de katılımının ve bu yolundan şaşmayan bir dayanışmanın arkasında durmaktadır.
 
"ICOR ise dayanışmasını pratikte 'ICOR kliniği' ile geliştirmiştir. Sekiz ICOR tugayı, doğum kliniğinin çatısına güçlü bir fotovoltaik sistem kurma işini de daha henüz tamamlamıştır. Bu sistem, güneş enerjisiyle kliniğin çalışmasını pratik olarak, gerçekten güçlendirecek, ve Rojava Devrimi'nin enerjisinin bir sembolü olacaktır. Bu devrim için Rojava'daki özyönetim güçlerinin esas olarak Rojava'da yaşayan etnik grupların kendi güçlerine ve Kürt özgürlük mücadelesinin gücüne güvenmeleri kritik bir önemdedir. Bu tutum, dünya çapında desteği seferber etmiştir. Onun antiemperyalist karakteri, Erdoğan, ABD ve tüm rakip emperyalist güçlerinin başına beladır. Şu an Suriye'de çeşitli bölgesel ve emperyalist güçler etki alanlarını bölüşmek için mücadele etmekte. Türkiye, bu nedenle, Kürt YPG savaşçılarını terörist olarak damgalamaktadır. Erdoğan'ın Filistin halkıyla sözde bir dayanışma gösterirken Kürt halkına karşı acımasız eylemlere girişmesi tam bir alay konusudur."
 
"Kürt özgürlük mücadelesini bıçağın ağzına getirmek amacıyla Kuzey Suriye'den ABD askeri birliklerini çekerek Trump, Erdoğan ile birlikte kirli, soğuk ve tehlikeli bir oyun oynamaktadır. Kürt güçleri YPG, YPJ ve SDG asla ABD ordusunun koruyucu bir güç olduğu ilüzyonuna kapılmadılar. ABD'nin Esad rejimini devirmek, İran'ı ve Rusya emperyalizmini uzaklaştırmak üzerine kurulu A planı işe yaramadı. Şimdi Trump, NATO çerçevesi içinde Erdoğan kartını taktiksel olarak yine oynuyor. Kendi hükümet çevresi içinde bile bu manevra büyük bir kızgınlıkla karşılandı. Savunma Bakanı Mattis ve Suriye Temsilcisi Brett McGurk derhal istifa ettiler. ABD ordusu ise, Suriye'de IŞİD'i yenme hedefinin başarıldığını açıkladı. Bu kasıtlı bir yalandır. Suriye Hajin'de hâlâ 3000, sınırın Irak tarafında ise 20 bin kadar silahlı IŞİD faşisti bulunmakta. 3000 kadar IŞİD faşisti Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi'nde tutsak. Türkiye'den gelecek bir saldırı demokratik Rojava özyönetimini büyük bir tehlikeye soktuğu gibi IŞİD'in yeniden güçlenmesi tehlikesini de beraberinde getirecek. Emperyalist 'anti-IŞİD koalisyonunun' halk düşmanı gerçek yüzü kendini göstermiştir."
 
Bildiriyi imzalayan kurumlar şöyle:
Mısır Devrimci Komünist Partisi, Kenya Sosyal Demokrat Parti, Fas Marksist Leninist Proleter Çizgi, Tunus Yurtsever Demokratik Sosyalist Parti, Bangladeş Komünist Partisi, Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist) Kızıl Yıldız, Nepal Komünist Partisi (Mashal), Bulgaristan Komünist Partisi, Bulgaristan İşçi Partisi (Komünist), Almanya Marksist Leninist Parti, Macaristan Gençlik Topluluğu Örgütü, Lüksemburg Komünist Örgütü, Hollanda Kızıl Şafak, Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan-Türkiye), Rusya Marksist Leninist Platform, İsviçre Marksist Leninist Grubu, Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği, Marksist Leninist Komünist Parti, Ukrayna İşçi Sınıfı Hareketi Koordinasyon Konseyi, Sırbistan Emek Partisi, Lyon Komünist Birliği, Fransa Marksist Leninist Proleter Birlik, Kolombiya Komünist Partisi-Maoist, Dominik Cumhuriyeti Komünist Parti (Marksist Leninist), Paraguay Komünist Partisi (Bağımsız), Peru Marksist Leninist Parti, Peru Halkçı Demokratik Blok, Peru Proleter Partisi