etkin haber

305

HABER MERKEZİ

ICOR'dan Venezuela için Enternasyonal Dayanışma Günü eylemleri

ICOR üyesi devrimci parti ve örgütler, Venezuela ile Enternasyonal Dayanışma Günü dolayısıyla dünyanın çeşitli ülkelerinde eylemler düzenlendi.

ETHA - Pazartesi - 20 Mayıs 2019 - 09:29
Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonal Koordinasyonu (ICOR), 16 Mayıs olarak duyurduğu ABD emperyalizminin Venezuela'ya yönelik saldırgan politikalarına, darbe ve işgal girişimine karşı Venezuela ile Enternasyonal Dayanışma Günü dolayısıyla dünyanın çeşitli ülkelerinde eylemler düzenlendi.
 
Dayanışma gününde Almanya, ABD, Güney Kore, Fransa, Uruguay ve Rojava'da eylemler düzenlenirken diğer ülkelerde halk sosyal medya kampanyası yaptı.
 
ALMANYA
 
Almanya'da ICOR üyesi MLPD öncülüğünde ve diğer ICOR üyesi örgütlerin temsilcilerinin katılımıyla çeşitli kentlerde mitingler düzenlendi. Gelsenkirchen'deki ilk eylem, servis merkezi Horster Mitte'de yapıldı. Eylemde söz alan bir Volkswagen işçisi, "kapitalist sistemdeki rekabet mücadelesi savaş gelene kadar her zaman işçilerin sırtında olmuştur. Bunu önlemek için tüm dünyada işçi sınıfı ile dayanışma örgütlemeliyiz!" diye konuşurken ICOR Genel Koordinatörü Monika Gärtner-Engel, Venezuela'ya selam gönderdiği konuşmasında, "Bu eylem günü Venezuelalı ICOR üyesi Golpe de Timon'un inisiyatifiyle gerçekleşti. ICOR, Meksika ve Uruguay'dan devrimci örgütler olan üç yeni üyesiyle birlikte, şu anda toplam 57 üyesiyle dünya çapında bir eylem günü düzenlemiş oldu. ICOR üyeleri, tıpkı Rojava'daki devrimcilerin emperyalizme karşı mücadelede enternasyonal dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor olması gibi dayanışma eylemlerinin önemini biliyorlar ve eylemlere etkin bir şekilde katılıyorlar" dedi.
 
Gärtner-Engel konuşmasına şöyle devam etti: "Venezuela'nın önceki başkanı Hugo Chavez ölümüne kadar Venezuela'da iyi denilebilecek toplumsal reformlar yapmış olsa da General Motors ve diğer tüm şirketler işçileri sömürmeye devam etti... Diğer emperyalist rakipler de Latin Amerika'ya müdahale etmeye çalışıyor, ancak kıtada savaşın mutlak ana itici gücü on yıllardır ABD oldu" dedi.
 
Almanya'da ayrıca Bochum, Halle an der Saale ve Hamburg kentlerinde de eylem günü mitingleri düzenlendi.
 
ABD
 
Washington'da Beyaz Saray'ın önünde Güney Koreli Demokratik Halk Partisi (PDP) üyeleri pankart açarak eylem yaptı.
 
GÜNEY KORE
 
Seul kentinde Demokratik Halk Partisi aktivistleri ABD Büyükelçiliği önünde Venezuela'ya yönelik saldırganlığı protesto ettiler. PDP üyeleri ICOR üyesi olmadıkları halde enternasyonal eylem gününe katılımlarının kendileri için önemli olduğunu vurguladılar.
 
ROJAVA
 
Halkların dayanışması Rojava'nın Qamişlo kentinden de yükseldi. Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG) ABD'nin Venezuela'da gerçekleştirmek istediği askeri darbeye karşı bir basın açıklaması düzenledi. JKŞ ve CKŞ üyelerinin de katıldığı açıklamada "ABD elini Venezuela'dan çek, Venezuela halkı yalnız değildir" dövizleri açıldı ve şu ifadelere yer verildi:
"Emperyalistler uzun yıllardan itibaren birçok ülkede ve Orta Doğu'da kendi çıkarları doğrultusunda her yeri savaş alanına çeviriyorlar. ABD'nin Venezuela karşısında çıkartmak istediği savaş askeri ekonomi ve siyasi bir savaştır. ABD ve Rusya gibi emperyalist sömürgeci ülkeler hiçbir zaman kendi iradeleri dışında varlıklarını sürdürenleri kabul etmiyorlar.
 
"Hugo Chavez'in iktidarının ardından Venezuela halkının kendini komün ve meclisler ile yönetiyor, böylece demokratik bir sistemin kurulduğunu ve halkın kendi iradesine sahip çıkıyor.
 
"ABD bugün Venezuela halkının iradesini kırmak için bütün alanlarda Venezuela'yı kuşatmak istiyor. Aylardır Amerika ve Trump'ın öncülüğünde Venezuela halkına yönelik darbe girişimlerinde bulundular. Son olarak Maduro hükümetini askeri darbe ile yıkmak istediler.
 
"ABD ve Rusya nasıl ki kendi çıkarları doğrultusunda Orta Doğu'yu savaş alanına çevirdilerse bugünde Venezuela, Küba ve Latin Amerika ülkelerini yangın yerine çevirmek istiyor. Orta Doğu'da Arap halk hareketlerinin ardından Ezilen halkların en büyük istekleri yeni yaşam ve özgür yaşamdı. Bu emperyalist ülkeler Rojava ve Kuzey ve Doğu Suriye'de kendi çıkarları doğrultusunda siyasi dengeleri değiştirmeyi amaçlıyorlar. Bunların asıl amacı bölgede gelişen demokratik sistemin büyümesini engellemektir.
 
"SYPG olarak, bütün işgalcilerin planlarına karşı ezilen emekçi Venezuela halkının yanındayız ve darbeye karşı direnişi destekliyoruz. Emperyalist güçler nasıl ki ezilen emekçi halklar karşısında birlikte hareket ediyorlarsa bizde emekçi ezilen halklar olara emperyalistler karşısında duruşumuzu netleştirmeli mücadelemizi büyütmeliyiz".
 
FRANSA
 
Paris'te ICOR üyesi Proleter Marksist-Leninist Birlik (UPML), yaklaşan AP seçimleri öncesi ICOR'un "emperyalist AB'ye karşı isyan, yaşasın enternasyonal dayanışmaya" kampanyasının bir parçası olarak hem kampanya afişlerini hem de ICOR'un ortak olarak kullanıma soktuğu Venezuela dayanışma afişlerini geniş bir afişleme çalışması ile kente yaydıklarını duyurdu.
 
URUGUAY
 
Uruguay'da Devrimci Komünist Parti'nin (PCR) ve Halk Birliği Örgütü'nün (Unidad Popular Association) katılımıyla "Venezuela'dan elini çek" eylemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği duyuruldu. Eylem günü öncesindeki günlerde çeşitli kentlerde afişler asılırken 16 Mayıs günü başkent Montevideo'da konuyla ilgili bir etkinlik yapıldı.