etkin haber

109

İSTANBUL

İHD: Hapishanelerdeki sorunların çözümü için adım atın

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Marmara Bölgesi Hapishaneleri 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu'nu açıkladı. Açlık grevi direnişinde yer alan tutsaklara "terör" kimliği dayatıldığını belirten Şube Başkanı Yoleri, sorunların çözümü için yetkililere çağrı yaptı.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 14:56
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Nisan, Mayıs, ve Haziran dönemini kapsayan Marmara Bölgesi Hapishaneleri 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu'nu açıkladı. 
 
Şube binasında yapılan toplantıda konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, hazırlanan raporun ağırlıklı olarak Marmara bölgesinde bulunan hapishanelerden gelen başvurularla ve gönüllü dernek avukatlarının yaptığı hapishane ziyaretleriyle oluşturulduğunu belirtti.
 
Yoleri, Marmara Bölgesi dışında derneğe gelen başvuruların da değerlendirildiğini ve tutsaklarla yapılan toplam 89 yazışmadan 37'sine geri dönüş alındığını söyledi.
 
'MAHPUSLARA YÖNELİK FİZİKİ SALDIRILAR DEVAM EDİYOR'
 
Geçtiğimiz üç ay boyunca tutsaklara yönelik fiziki saldırıların devam ettiğine dikkat çeken Yoleri, "Ayakta sayım dayatması, ters kelepçe uygulaması, tekmil ve askeri nizam dayatması, çıplak aramaya zorlanma, sürgün sevk, bazı hapishanelerde mahpusların özel alanlarını da görecek biçimde kameraların konulması, sohbet ve spor hakkının kullandırılmaması, mektupların engellemesi, eşyaların 'amaç dışı kullanım' olarak disiplin suçu oluşturması ve bunlara el konulması (kalem, mendil, yoğurt kabı, süpürge sapı vs), hücre ve disiplin cezaları, infaz yakma, gazete ve dergilerin verilmemesi, yemeklerin az verilmesi, aşırı doluluk nedeniyle birçok hapishanede mahpusların yerlere yatak koyarak yerde yatmak zorunda bırakılmaları sorunları devam etmektedir" diye konuştu.
 
'MAHPUSLARA ORTAK KULLANIM ALANLARINDA 'TERÖRİST' KİMLİĞİ DAYATILIYOR'
 
Yoleri, açlık grevinin kazanımla sonuçlanmasının ardından yaşanan süreçte, tutsakların tedavi hakkının engellendiğini kaydetti. Yoleri konuşmasını şöyle sürdürdü: "Açlık grevindeki mahpuslara amaç dışı kullanım gerekçesiyle karbonat verilmemesi, açlık grevleri sonrasında mahpusların tedavi ve beslenme sürecinde neredeyse hastanelere hiç götürülmemesi, ortak kullanım alanlarına çıkarken "terörist" kimliği ve tek sıra halinde yürümenin dayatılması, hastane ve mahkemelere götürülürken ters kelepçe takılmak istenmesi, havalandırma yasağı, süreli süresiz yayınların verilmemesi, mektup yasakları, açık cezaevinde bulunan mahpusların düşük ücretle çalıştırılmaları sorunları devam etmektedir."
 
Yetkili kurumların bu sorunlara karşı herhangi bir müdahalede bulunmadığını ifade eden Yoleri, "Hazırladığımız rapor bu manada, hapishanelerde yaşanan devasa sorunlara ilişkin duyarlılık ve mahpuslarla dayanışma çağrımızdır" dedi.