etkin haber

475

HABER MERKEZİ

İHD: Özgür basın susturulamaz!

İHD İstanbul Şubesi, ajansımıza yönelik saldırıyla ilgili yaptağı açıklamada, çalışanlarımızla birlikte aynı zamanda İHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Mehmet Acettin'in derhal serbast bırakılmasını istedi.

ETHA - Pazartesi - 17 Haziran 2019 - 13:19
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi yazılı açıklama yaparak, ajansımıza yönelik saldırıyı protesto etti.
 
“Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ile halkın haber alma ve gerçekleri bilme hakkına yönelik baskıların ayyuka çıktığı, görsel ve yazılı medyanın neredeyse tamamının iktidar kontrolüne alındığı ve özgür basına tahammülsüzlüğün tavan yaptığı bu gün, Türkiye en çok gazeteci tutuklayan ülke olma ayıbına yenilerini ekleme gayretindedir” denilen İHD açıklamasında, “15 Haziran Cumartesi günü Varyos Yayıncılık ve aynı adreste faaliyet yürüten Etkin Haber Ajansı’na yapılan polis baskınında yayınevi ve ajans çalışanları ile o sırada orada bulunan misafirlerin hukuki gerekçe gösterilmeksizin göz altına alınmaları ve her iki kurumun da bilgisayarlarına ve dijital arşivlerine el konulması da özgür basına yönelik bir saldırıdır” ifadelerine yer verildi.
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Ajans yetkilisinden alınan bilgiye göre; bu saldırı, öncesinde bir toplatma kararı tebliğ edilmemesine rağmen, Varyos Yayıncılık tarafından basılan 'İstanbul Sokakta' özel sayısı hakkında toplatma kararı olduğu gerekçesine dayandırılmıştır. Oysa hukuki süreç, toplatılan bir yayının dağıtımının suç olabilmesini toplatma kararının tebliğ edilmesine bağlamakta ve en fazla yayınevinde bulunan nüshalarına el konulmasına imkan vermektedir. Bu nedenle, yapılan baskın, gözaltı ve el koyma işlemleri ile bu yayını dağıtan herkesin gözaltına alınması hukuk dışı keyfi bir baskıyı göstermektedir.
 
Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet Acettin ile gazeteciler Havva Cuştan, İsminaz Temel ve hukuka aykırı olarak gözaltına alınan ve halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Etkin Haber Ajansı çalışanları, misafirleri ve ESP yöneticileri derhal serbest bırakılsın, el konulan bilgisayar, dijital materyal ve malzemeler derhal ajans yetkililerine iade edilsin. Özgür basın susturulamaz!”