etkin haber

248

ANKARA

İHD ve TİHV: Açlık grevlerinin bitmesinden memnunuz

Ortak açıklama yayımlayan İHD ve TİHV, HDP milletvekili Leyla Güven'in 200 gün önce başlattığı ve 3 bini aşkın tutsak tarafından sürdürülen açlık grevlerinin sona erdirilmesini memnuniyetle karşıladığıklarını ifade etti.

ETHA - Pazar - 26 Mayıs 2019 - 17:06
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), PKK lideri Abdullah Öcalan'ın "Açlık grevi ve ölüm oruçları amacına ulaştı, eylemlerin sonlandırılmasını bekliyorum" çağrısının ardından ortak yazılı açıklama yaptı.
 
Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin bugün itibariyle sonlandırıldığının belirtildiği açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı:
 
"Açlık grevcilerinin temel amacı hapishanelerdeki ve özelde de İmralı Hapishanesindeki tecridin kaldırılmasıydı.
 
"Açlık grevlerinin sonucu olarak 2 ve 22 Mayıs 2019 da avukatlarıyla görüştürülen Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla ve mahpusların iradesiyle açlık grevlerinin sonlandırılmasını memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isteriz.
 
"Bu süreçte hapishanelerde yedi mahpusun ve yurtdışında bir kişinin yaşamına son verme eylemi gerçekleştirmesi hepimizi derinden üzmüştür.
 
"Mahpus annelerinin beyaz tülbentleriyle çocuklarının yanında yer alarak onların zarar görmemesi için gerçekleştirdikleri demokratik hak arama eylemeleri ve karşılaştıkları polis şiddeti unutulmayacaktır.
 
"Bu sürecin en başından beri hak örgütleri olarak süreci yakından izleyerek raporlaştırmış, hak arayanların yanında yer almış, tecridin kaldırılması noktasında net tutum almış ve açlık grevcilerinin iradesine saygı göstermiş durumdayız.
 
"Bu süreçte siyasi iktidar ve Adalet Bakanlığı nezdinde her türlü girişim ve görüşme gerçekleştirmiş, uluslararası topluma çağrılar yapılmış, CPT nezdinde gerekli girişim ve görüşmeler yapılmıştır.
 
"Bir kez daha Türkiye insan hakları hareketinin önemli bileşenleri olarak hak arama mücadelesindeki etkinliğimizi ortaya koymuş ve koymaya devam edeceğiz.
 
"Açlık grevlerinin sona ermesi ile birlikte mahpusların sağlının zarar görmemesi için azami dikkat gösterilmelidir.
 
"Tedavi sürecinin mahpusların sağlığına zarar vermeyecek şekilde yürütülmesi, kalıcı hasar olmaması bakımından son derece önemlidir.
 
"Bu konuda, özel bir bilgi ve etik tutuma uygunluk gerektiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından ‘Açlık Grevi Sonlandırma Tedavisi Önerileri Basit Algoritma' hazırlanmıştır.
 
"Tedavi sürecinin insan onuruna yakışır bir şekilde açlık grevcilerinin uygun sağlık kurumlarında TTB'nin paylaştığı kılavuzlar çerçevesinde yapılmasına özen gösterilmelidir."