etkin haber

197

BATMAN

Ilısu Barajı'nda kapakların kapatılması ertelendi

Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak Ilısu Barajı'nın 10 Haziran'da kapatılması düşünülen kapakları, "test aşaması" ve "Irak Hükümeti'ne suyun bir süre daha kesilmeyeceğine dair güvence verildiği" için kapatılmadı.

ETHA - Salı - 11 Haziran 2019 - 11:16
Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf sular altında bırakılacak. Barajda su tutulması halinde Hasankeyf'in yanı sıra Dicle Nehri boyunca 199 yerleşim yeri de su altında kalacak. Hasankeyfliler için Raman Dağı eteklerinde yeni bir yerleşim alanı inşa edildi. Daha önce ilçede yapılan koordinasyon toplantısı ile yerleşim yerini boşaltma işlemlerinin 15 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. Ancak yeni yerleşim yerinin alt yapısı bitmediği için Hasankeyf'te ev boşaltma işlemleri yapılamadı.
 
KAPAKLAR KAPATILMADI
 
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimleri öncesinde yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı'nın yüzde 98'nin tamamlandığı ve 10 Haziran'da su tutulacağını açıklamıştı. Dün su tutulması beklenilen Ilısu'da ise baraj kapakları kapatılmadığı ve uzun bir süre daha kapakların kapatılmayacağı kaydedildi.
 
Mezopotamya Ajansı'nın Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilerinden aldığı bilgilere göre, Erdoğan'ın daha önce verdiği bu tarihe göre işlemler yapıldığını, ancak teknik olarak baraj kapaklarının kapanmasının mümkün olmadığı ifade edildi. DSİ yetkilileri, "Bu yılaşırı yağışlar nedeni ile baraj alanında su seviye kotu 435'lere kadar ulaşmıştır. Şimdi ise 412'lere kadar indi. Kapağın kapatılması için ise kotun daha da düşmesi gerekmektedir" dedi. 
 
'BARAJ HALA BİTİRİLMEDİ'
 
Başka bir DSİ yetkilisi ise Hasankeyf'te dolgu ve taşıma işlemlerinin henüz tamamlanmadığını belirterek, Irak Hükümeti'ne daha önceki yıl suyun bir süre daha kesilmeyeceğine dair güvence verildiği söyledi. Barajın halen bitirilmediğini kaydeden yetkili, barajın test aşamalarının da sürdüğünü ifade etti.