etkin haber

207

HABER MERKEZİ

Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonda sona doğru

Irak Ordusu'nun Suriye sınırında IŞİD'e karşı başlattığı ve Şengal güçlerinin de katıldığı operasyonun sona yaklaşıldığı belirtildi.

- Çarşamba - 10 Temmuz 2019 - 13:44
Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nın 7 Temmuz'da Salahaddin, Musul ve Anbar arasındaki bölgeler ile Irak-Suriye sınırına kadarki bölgenin IŞİD çetelerinden temizlenmesi için başlattığı operasyonun tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.
 
Irak ordusunun IŞİD'e karşı başlattığı operasyona Şengal'den "Nusrel Mubin Ewel" ve "Nusrel Mubîn Tinên" güçleri de katılmıştı.
 
7 Temmuz'da başlatılan operasyon sona doğru gelindi. 4 gündür yürütülen operasyonda IŞİD'e karşı büyük bir mücadelenin verildiği belirtilirken, operasyonun başarılı bir şekilde sürdüğü bildirildi.
 
Nusrel Mubin Ewel ve Nusrel Mubîn Tinên güçleri, Êzidîlere yönelik katliamın başladığı günden beri YBŞ-YJŞ güçleriyle birlikte mücadele ediyor. 5 yıldır Şengal'de mücadele eden bu iki güç, IŞİD'e karşı savaşta çok sayıda üyesi şehit düştü.
 
Nusrel Mubîn Ewel, Nusrel Mubin Tinên güçleri Şengal'in yerel güçleri olarak örgütlenip, uzun yıllardır birçok alanda mücadele yürütüyorlar.
 
Silahaddin, Musul, Anbar ve Irak-Suriye sınırında IŞİD'e karşı başlatılan operasyona Irak, Haşd-î Şabî, Haşd Aşaîrî, Irak hava güçleri, koalisyon güçleriyle birlikte Nusrel Mubîn Ewel, Nusrel Mubin Tinên güçleri de operasyona katıldı.