etkin haber

221

HABER MERKEZİ

İş cinayetine kurban giden 19 yaşındaki stajyerin ölümü aydınlatılmadı

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi Mustafa Koç'un staj yaptığı gemide şüpheli şekilde hayatını kaybetmesi üzerine tartışmalar sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken genç denizci 16 Temmuz'da sessiz sedasız toprağa verildi. Koç'un, ardında soru işaretleri bırakan ölümü aydınlatılmayı bekliyor.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 11:32
Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencisi 19 yaşındaki Mustafa Koç'un, staj yaptığı Gannet S isimli gemide iş cinayeti soncu ölümüyle ilgili tartışmalar sürüyor. 11 Temmuz'da yaşamını yitiren Koç'a yapılan otopside akciğer enfeksiyonundan öldüğü teşhisi konuldu. 16 Temmuz'da defnedilen genç denizcinin yakınları ve sıra arkadaşları sosyal medyadan yaşananlara tepki gösterdi.
 
Koç'un kimyasal madde kalıntılarının tankları temizlemeye zorlandığı iddia edilirken, geminin işletmecisi olan Chemfleet'ten yapılan açıklamada iddialar yalanlandı. Koç'un ölümününe neden olan koşulların incelenmediği, etkin bir soruşturma yürütülmediği, sadece otopsi raporunun mevcut olduğu göz önünde bulundurulduğunda, iş cinayetinin sorumlusunun kim olduğu tespit edilemedi.
 
Chemfleet şirketine bağlı gemiyle önce Hindistan'a ardından Afrika ülkesi Cibuti'ye hareket eden Koç'un uzun çalışma saatlerine ve sağlıksız koşullara dayanamayarak hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Buna göre Koç, son seferinde 18 gün boyunca günde 20 saat çalıştırıldı. Son olarak 20 metre derinliğinde 1 metre açıklığı olan 50 derece sıcaklığında bir tankı temizlemek için görevlendirildi. Olayın yaşandığı gün sabah 4'de vardiyası olamasına karşın "yorgunluktan" uyandırılamadı. Sabah 8'de Koç'un kamarasına gelen 4. kaptan kendisini ölü vaziyette buldu.
 
Cibuti'de yapılan otopside, Koç'un akciğer enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi. Ailesi ve arkadaşları ise Koç'un staj öncesi detaylı sağlık kontrollerinden geçirildiğine, gerekli olan aşıların tamamını yaptırdığına ve herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığına dikkat çekti. Ailesi ve arkadaşları, yaptıkları açıklamada, "Türk Denizcilik Firmaları, gemide bulunan stajyerleri kurallara uygunsuz ve ağır şartlarda çalıştırmaktadır ve bunun gibi yüzlerce olay vardır. Bu ve bunun gibi olayların son bulması için kamuoyu oluşmasını istiyoruz" dedi.
 
Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası'na (GEMİMO) bağlı genç mühendisler ve mühendis adayları da Mustafa Koç'un ölümüne ilişkin "Normal değil ihmal!" açıklaması yaptı. Genç GEMİMO'dan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Gemide stajyer olan arkadaşlarımızın ölüm haberlerini gün geçtikçe daha sık almaya başladık. Arkadaşlarımız ağır çalışma koşullarından ve üstlerinden gelen baskılardan dolayı hayatlarını kaybediyorlar. Bunun üstüne, alınmayan emniyet önlemlerini de düşünürsek ölüm kaçınılmaz bir hal alıyor. Sektörün en önde olan şirketinde bile bu şekilde bir ölümün olması, aslında sektörün nasıl bir durumda olduğunu açıkça ortaya seriyor." "Bu kaçıncı arkadaşımız? Daha ne kadar ölüm haberleri almaya devam edeceğiz?" diye sorulan açıklamada, olayın üstünün örtülmemesi ve stajyer ölümlerinin son bulması için birlikte mücadele çağrısı yapıldı.
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yapılan açıklamada ise son altı yılda 20 öğrencinin iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdiği vurgulandı. Meclis 21 Ocak'ta Kerç Boğazı'nda meydana gelen yangında, yanındaki yedi kişiyle birlikte ölen 22 yaşındaki Sinan Karabulut'u hatırlatan Meclis, iş cinayetlerine karşı önlem alınmasını istedi.
 
Ayrıca, Koç'un staj yaptığı Chemfleet isimli firmadan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Gemiye katılışından sonra stajını en iyi şekilde tamamlaması için Mustafa Koç, liman ve seyir vardiyalarına iştirak etmiştir. Gözetim altında, kurallara uygun şekilde operasyonlara gözlemci olarak katılması sağlanmıştır. Mustafa Koç hiçbir operasyona fiziken sorumluluk yüklenerek katılmamıştır. Günlük çalışma saatleri kurallar dâhilinde planlanmış ve kayıt altına alınmış olup kesinlikle yasal süreleri aşmamıştır. Eğitimin bir parçası olarak, çalışma yapılan bir kargo tankında, diğer uzman personelin yanında kısıtlı bir süre için gözlemci olarak bulunmuştur." İddiaları kabul etmeyen şirket, gemiye ait tankların kimyasal madde değil, şeker şurubu ve palm yağı gibi bitkisel yükleri taşıdığını bildirdi.