etkin haber

568

HABER MERKEZİ

'İşgal girişimlerine karşı sözümüz ya zafer ya zafer'

Türkiye'nin Rojava ve Kuzey Suriye'ye yönelik saldırı ve işgal planlarına karşı açıklama yapan Komünist Devrimci Kadınlar (JKŞ) devrimi inşa ettikleri gibi koruyacaklarını da vurguladı, "Tüm işgal girişimlerine karşı ilk ve son sözümüz ya zafer ya zafer" dedi.

- Pazartesi - 5 Ağustos 2019 - 16:28
Komünist Devrimci Kadınlar (JKŞ), Rojava ve Kuzey Suriye'ye yönelik işgal girişimlerine karşı açıklama yaptı. 
 
Politik islamcı faşist diktatörlüğün varoluşunu sıkı sıkıya bağlandığı savaş siyasetini sürdürdüğünü belirten JKŞ, Rojava ve Kuzey Suriye'ye yönelik saldırı girişimlerini hatırlattı.
 
Açıklamada şunlar kaydedildi: "Filizlenmeye başladığı ilk günden bugüne Rojava devriminin boğulması, güçten düşürülmesi ve itibarsızlaştırılması için politika yürüten Türk devleti; Kürt, Arap bölge halkları ve kadınların canlarıyla yarattığı devrimi başarısızlığa uğratma nöbetine yine kapıldı. Kürdistan topraklarına işgalinin politik motivasyonunu da ecdatları bildikleri Osmanlının yeniden dirilişi hülyasıyla harmanlıyorlar. Oysa Rojava devrimini yaratanlar kolay yollardan devrimi yükseltmedikleri gibi kolay yollarla da devrimin sömürgeci Türk devleti ve Emperyalistler tarafından yok edilmeyeceğini gösterdiler ve göstereceklerdir. Ve Türk devleti, tıpkı Osmanlı devleti gibi yenilgiyi tadacaktır."
 
'ROJAVA'YA ADIM ATTIĞINIZ ANDA KADIN DEVRİMİNİN ÇELİKTEN İRADESİNE ÇARPACAK'
 
Türkiye'nin Rojava devrimini boğmak için her türlü yöntemi kullandığına dikkat çeken JKŞ, AKP iktidarının, IŞİD'in yenilmesinin ardından devrimin karşısına dikilecek yeni güç arayışı içerisinde olduğunu, bunu yaratamadığı için de tank ve toplarıyla Rojava'ya saldırdığını kaydetti. Açıklamada, "Erdoğan aklından çıkartmamalıdır ki; DAİŞ çetelerini yenen kadınların silahlanmış mücadelesidir. Rojava topraklarına adımını attığı andan itibaren Türk devleti Rojava kadın devriminin çelikten iradesine çarpacaktır." 
 
Rojava'ya saldırının başını Türkiye'nin çektiğini ancak sahne arkasında da ABD, Rusya ve gerici, sömürgeci bölge devletlerinin olduğunu belirten JKŞ, açıklamasında şunları belirtti: "Ortadoğu siyasetini ve güç dengelerini masa başında emperyalist çıkarlar lehine şekillendirmeye çalışan devrim düşmanları ve devrim düşmanlarına aracılık edenler bilmedir ki Rojava kadın devrimi özgürleşme sesini yükselti ve yükseltecektir. Keza devrimimizin dayanakları ve geleceğin garantisi emperyalist kamplaşmada saf tutmaktan değil, öz gücümüze ve öz örgütlüğümüzden gelmektedir. Binlerce şehidin savaşçılığında ve halklarımız özgürlük isteğiyle can bulan devrimimiz ne emperyalistlere muhtaçtır ne de emperyalizmin uşaklarına."
 
'KADINLAR FAŞİST İŞGALE İZİN VERMEYECEK'
 
"Devrim halkçı-demokratik karakterinin yanı sıra kadınların mücadelesiyle kadın devrimi özelliğini kazandı" diyen JKŞ, şöyle devam etti: "Türk faşizmi bilmedir ki Rojava devrimine karşı kurulan her mevziinin karşısına katlanarak artacak kadınların mevzisi vardır. Nasıl devrimin özgürlükçü kazanımları kadınların erkek egemenliğine karşı cephe tutmasıyla sağlandıysa, devrim kazanımlarının da başta savunucuları kadınlar olacaktır. Kadınlar sokak sokak, mahalle mahalle, kent kent faşist işgale geçit vermeyecektir.
 
'DEVRİMİMİZİ VE KAZANIMLARIMIZI SAVUNACAĞIZ'
 
Biz Komünist Devrimci kadınlar olarak başta tüm işçi ve emekçi kadınları ve halklarımızı Rojava-Kuzey Suriye topraklarına yönelik işgal girişimlerine karşı ses yükseltmeye ve devrim iradesini sahiplenmeye çağırırken olası bir işgal girişimi karşısında bedeli her ne olursa olsun binlerce kadın-erkek genç savaşçının bedelleri ve kanları ile inşa ettikleri devrimimizi ve kazanımlarımızı savunma sözü veriyoruz."