etkin haber

186

SERÊKANİYÊ (Welat Deniz)

'İşgal tehditlerine karşı canlı kalkan nöbetimizi sürdüreceğiz'

Kuzey ve Doğu Suriye'nin Serêkaniyê, Girê Spî ve Kobanê kentlerinde Türk devletinin işgal tehditlerine karşı başlatılan canlı kalkan eylemler devam ediyor. Serêkaniyê'deki eylemi Qamişlo ve Amude halkı devraldı. Eyleme katılanlar, işgale karşı sonuna kadar direneceklerini söylüyor.

- Çarşamba - 14 Ağustos 2019 - 16:51
Türkiye ve ABD arasında yapılan görüşmeler sonuca varmış gözükse de Kuzey ve Doğu Suriye halklarının bir hafta önce başlattığı canlı kalkan eylemleri Kobane, Girê Spî, Serêkaniyê'de devam ediyor.
 
Ceylanpınar sınır kapısı karşısındaki Serêkaniyê'de başlatılan canlı kalkan eylemi 7. gününde Amude ve Qamişlo halkının nöbeti devralması ile devam ediyor.
 
Eyleme Şehit Aileleri Meclisi, PYD, SYPG, CKŞ, JKŞ, Kongre Star katıldı. Amude ve Qamişlo halkı adına konuşan Ayhan İbrahim, "Bütün işgal tehditlerine karşı sonuna kadar direneceğiz. Erdoğan halkların kardeşliği projesini tehdit ediyor. Bu tehditlere karşı Rojava'da Kuzey ve Doğu Suriye'de halkların kardeşliği projesi kazanacak" dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından Haseke ve Silük halkı nöbeti Amude ve Qamişlo halkına teslim ettiler.
 
'İŞGALE TEK YÜREKLE HAYIR DİYORUZ'
 
Ceylanpınar sınır kapısına 200 metre mesafede başlatılan eyleme katılanlar ETHA'ya değerlendirmelerde bulundu.
 
Eylem komitesinde yer alan Xemrin Salah, "Kadınlar olarak hazırlık komitesinde yerimizi aldık. İşgalci tehditler devam ettiği sürece ayakta olmaya devam edeceğiz. Bütün halklar ile birlikte canlı kalkan eylemini sürdürüyoruz. Arap, Türkmen, Kürt, Ezidi, Çerkez, Asuri, Süryani herkes burada halkların kardeşliği içerisinde işgal tehditlerine karşı tek yürek olmuşlar ve işgale hayır diyoruz" dedi.
Çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Salah, "Canlı kalkan eyleminde çeşitli paneller gerçekleştiriliyor. Panellerde demokratik ulus, özgür kadın ve işgale karşı nasıl bir mücadele yöntemi, devrimci halk direnişi konuları tartışılıyor. Sinevizyon gösterimleri gerçekleştiriyoruz ve Kültür Sanat Merkezi tarafından direniş şarkılarımızı söylüyoruz. Saldırı nereye ve nasıl olursa olsun biz çözüm yolu bulunana kadar direnişimizi burada sürdüreceğiz. Türk devleti halkların kardeşliğine saldırmayı amaçlıyor. Bu proje halkların kardeşliği projesidir bu projeyi bütün halklar ile birlikte omuz omuza direnerek savunacağız" diye konuştu.
 
'NÖBET TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
 
Gençlik olarak işgale karşı sonuna kadar direneceklerini vurgulayan Ciwanên Komûnist ên Şoreşger (Devrimci Komünist Gençlik) CKŞ üyesi Destan Serhad, "7 gündür biz burada Türk devleti ve Erdoğan'ın işgal tehditlerine karşı direnişimizi sürdürüyoruz. Gençlik olarak halklarımız ile birlikte işgal tehditlerine karşı duruşumuzu ortaya koymak için buradayız. Bu devrim gençliğin devrimidir, kadınların devrimidir. Biz de gençler ve kadınlar olarak bu devrimi sonuna kadar savunacağız. Rojava devrimi bugüne kadar binlerce şehit verdi. Biz de şehitlerimize verdiğimiz sözü tutacağız. Sonuna kadar halklarımız ile birlikte burada canlı kalkan eyleminde nöbetimizi tutmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Serekaniye'li Erdem Menecir de Arap halkının da işgale karşı olduğunu vurguladı. Menecir, "Türk devleti ve Erdoğan'ın bütün işgal tehditlerine karşı Arap halkları olarak burada direnmeye hazırız. Türk devleti bizim topraklarımıza saldırarak ele geçirmek istiyor. Biz yine tekrarlıyoruz biz Türk devletinin bütün saldırı tehditlerine karşı Kürt, Arap, Süryani, Türkmen halklar olarak sonuna kadar direneceğiz" dedi.