etkin haber

384

İZMİR

İSİG Meclisi’nden ‘Harmandalı çöplüğü işçilere mezar olabilir’ uyarısı

İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Harmandalı çöplüğünde yaşanan yangında onlarca geri dönüşüm işçisinin ölümün eşiğinden döndüğünü belirtirken acil olarak önlem alınmasını istedi.

- Pazartesi - 8 Temmuz 2019 - 16:21
İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Harmandalı çöplüğünde yaşanan yangının ardından yaptığı açıklamada, onlarca kişinin ölümden döndüğünü bildirdi. Açıklamada, alanda sürekli yangın çıktığı ve bu yangınların başta çadırlarda kalan işçiler olmak üzere bütün çalışanların doğrudan hayatını tehdit ettiği bildirildi.
 
6 Temmuz gecesi saat 23.30 civarında çıkan yangın onlarca itfaiye aracının yoğun müdahalelerine rağmen 5-6 saatte kontrol altına alınabilmişti. Olayla ilgili yapılan açıklamada, “Çöplükte gece kalan işçi arkadaşlarımızın yangını erken fark edip kaldıkları çadırları boşaltmaları ve güvenli bir bölgeye çekilmeleri sonucunda bilinen bir yaralanma ya da ölüm olmadı” denildi. 
 
İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ayrıca, bertaraf edilmesi gereken tıbbi atıkların çöplüğe dökülerek işçilerin sağlığının tehdit edildiğini, metan ve hidrojen sülfür birikmesi kaynaklı patlama ve zehirlenme tehlikesinin olduğunu, mülteci işçilerin ve çocuk işçilerin açıkça yasalara aykırı biçimde çalıştırıldığını tespit ettiklerini aktardı.