etkin haber

793

İSTANBUL

İstanbul KHK Platformu kuruldu

İstanbul KHK Platformu kuruluşunu ilan etti. KHK ile ihraç edilen emekçiler, birlikte demokrasi mücadelesi vermek istediklerini belirtti, herkesi destek vermeye çağırdı.

- Cuma - 28 Haziran 2019 - 17:34
İstanbul KHK Platformu, İHD İstanbul Şubesi'nde basın açıklaması yaparak kuruluşunu ilan etti.
 
Basın toplantısına HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam ve çok sayıda kişi katıldı.
 
Basın metnini okuyan Hüda Yıldırım, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminin ardından 3 ay dolmadan kaldırılacağı söylenen OHAL'in 7 defa uzatılarak 2 yıl boyunca sürdürüldüğünü anımsattı. Yıldırım, "OHAL süresince 37 kez Kanun Hükmünde Kararname çıkarıldı, 450.000 kişi hakkında işlem yapıldı, 120.000'in üzerinde gözaltı ve tutuklama yaşandı, 200.000'e yakın kamu görevlisi kamudan ihraç edildi, 150'den fazla yayınevi, gazete, dergi, radyo vb. ve 1.500'e yakın dernek kapatıldı. Yüzbinlerce kamu emekçisi bu dönemle birlikte 'güvenlik soruşturmaları' gerekçe gösterilerek kamu görevine başlatılmadı. Yaşanılan sürecin ağırlığına dayanamayan binlerce ihraç çok ciddi hastalıklara kapıldı, kimileri bu hastalıklar sonucunda ya da canına kıyarak yaşamını yitirdi. İnsanlar çevreleri, aileleriyle birlikte açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkum edildiler" dedi.
 
'OHAL KOMİSYONU DOSYALARIN YÜZDE 94'ÜNÜ REDDETTİ'
 
KHK'lar ile anayasal güvence altındaki temel haklar dahi yok sayıldığını vurgulayan Yıldırım, darbe girişiminin ardından 3 yıl geçmesine rağmen halen antidemokratik ve hukuk dışı uygulamaların devam ettiğini belirtti. Yıldırım, "OHAL sonrasında da KHK'lar olanca ağırlığıyla fiilen devam etmektedir. Bu denli büyük bir bilançonun altından kalkamayacağını gören AİHM, tarafına gönderilen dosyalara bakmayı reddederek, hükümet eliyle oldu bittiye getirilerek kurulan OHAL Komisyonu'nu adres gösterdi. Ancak OHAL Komisyonu tarafından şu ana kadar görülen dosyaların yüzde 94'ü reddedildi" diye konuştu.
 
KHK'lar ile ihraç edilenler olarak bir araya gelme ihtiyacı ve gerekliliği duyduklarını kaydeden Yıldırım, "Yaşanan her kırım bizler için bir mücadele ve dayanışma alanına dönüşmüştür. Bu mücadele ve dayanışma alanlarını bir çatı altında birleştirmek, varolan bu ağı büyütüp güçlendirecektir. Bu nedenle İstanbul özelinde bir araya gelme gerekliliği, İstanbul KHK Platformu'nun kurulmasının temelini oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.
 
'AMACIMIZ TÜM MAĞDURLARI BİR ARAYA GETİRMEK'
 
Amaçlarının İstanbul'daki bütün ihraçların ve KHK mağdurlarının bir platform çatısı altında bir araya gelmesini sağlamak olduğunu aktaran Yıldırım, şunları da amaçladıklarını belirtti:
 
"-OHAL ve idari komisyonlarının hukuksuz ve keyfi uygulamalarını gözler önüne sermek ve bertaraf etmektir.
 
-İhraçlarla ilgili yaşanan mağduriyetlere karşı toplumsal hassasiyetin oluşmasını sağlamaktır.
 
-Demokratik çerçevede toplumsal mücadele yoluyla anti demokratik uygulamaların son bulması ve demokrasiye geçiş sürecinin hızlandırılmasını sağlamaktır.
 
 -İhraç edilen kamu görevlileriyle ilgili tüm hukuki işlemler,  OHAL komisyonuyla değil mevcut hukuk sistemi içinde yer alan mahkemeler tarafından yürütülmelidir."
 
İhraç edilişlerinin hukuksuz ve siyasi olarak değerlendirdiklerini belirten Yıldırım, OHAL inceleme komisyonu lağvedilmesini gerektiğini kaydetti. Yıldırım, "OHAL komisyonunun görev süresinin Cumhurbaşkanı kararıyla 1 yıl uzatılması, özellikle 15 Temmuz 2016 sonrası yaşananların, idarenin keyfi kararlarıyla hukukun nasıl katledildiği, temel sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının bile suç kapsamında değerlendirilerek doğrudan cezalandırma yöntemlerinin hayata geçirildiğinin göstergesidir" şeklinde belirtti.
 
'BİZE DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUM'
 
OHAL Komisyonu'nun mahkemeleri yok sayarak onların yerine karar vermesi açık bir anayasa ihlali olduğunu vurgulayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Bu  basın açıklaması yoluyla  İstanbul KHK Platformu'nun kuruluşunu ve  ülkemizde demokrasi ve hukuk işlevsel hale gelinceye kadar platform olarak fiili meşru mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna  deklare ediyoruz. Yürüteceğimiz bu mücadelede  sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, bütün demokrasi güçlerini herkesi  bize destek ve dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz."