etkin haber

184

İZMİR

'İşten atılan Aliağa Belediyesi işçileriyle dayanışmayı büyütelim'

Aliağa Belediyesi'nden işten atılan işçilerle dayanışmak için İzmir'de Buca, Karabağlar ve Konak Belediyesi Fen işlerinde çalışan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikasına üye işçiler iş bıraktı ve basın açıklaması yaptı. Açıklamada, herkesin işten atılan işçilerle dayanışmaya çağrıldı.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 11:44
Aliağa Belediyesi'nden işten atılan işçilerle dayanışmak için İzmir'de Buca, Karabağlar ve Konak Belediyesi Fen işlerinde çalışan DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikasına üye işçiler iş bıraktı ve basın açıklaması yaptı.
 
Buca'nın Gediz semtinde bulunan atölyelerde yapılan açıklamaya çok sayına işçi katıldı. "Atılan işçiler geri alınsın" pankartının açıldığı eylemde işçiler adına konuşan Genel-iş Sendikası İzmir 5 Nolu Şube Temsilcisi Umut Altun, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Aliağa Belediyesinin MHP'li Belediye Başkanı Serkan Acar'ın son 2 ay içinde farklı tarihlerde 179 işçiyi işten çıkardığını hatırlattı.
 
Acar'ın belediyeyi iyi yönetmediğini söyleyen Altun, belediyenin borcunun yüzde 700 artışla 35 milyondan 250 milyona çıkarıldığına dikkat çekti. Altun, "Aliağa Belediye Başkanı seçildiği günden beri çalışanların üzerinde baskıyı artırıp belediyenin büro hizmetlerinde uzun yıllardır çalışan kadın emekçileri, her biri kendi alanında uzman olan erkek üyelerimizi hiçbir deneyim ve tecrübe sahibi olmadığı, temizlik işleri, fen İşleri ve park bahçeler birimlerinde çalışmaya göndermiştir. Sahaya sürgüne gönderilen kadın arkadaşlarımızın çalışırken zorlandıklarını, bu yanlış tutumdan vazgeçilmesi gerektiğini kendileri İle konuşmamıza rağmen, aldırış etmeyerek bu tutumlarını devam etmişlerdir. İşveren kıdem, izin ve diğer haklan ödemeden baskı ile üyelerimizin kendilerinin işi bırakacağım zannetmiştir. Üyelerimizle yaptığımız toplantılarda, işyerlerimizi bırakmama kararı aldık" şeklinde konuştu.
 
'AMAÇLARI DİRENİŞİ KIRMAK VE MÜCADELEYİ ENGELLEMEK'
 
Altun, işçilerin çalışmaya devam etmesi üzerine Serkan Acar'ın 2 ay içerisinde engelli, kadın, hükümlü, kadrolu ve KHK ile geçişi yapılan şirket işçileri olmak üzere toplam 179 işçinin ekmeğiyle oynadığını söyledi. Aliağa ilçesinin işçilerin en yoğun yaşadığı ilçelerden biri olduğunu belirten Altun, "İşverenin bütün bu yıldırma politikaları sonuç vermemektedir. İşveren, üyelerimizi 4857 sayılı iş kanununun 18. maddesi doğrultusunda, teknolojik gelişmelere bağlı olarak insan gücüne duyulan ihtiyacın ve belediye sendikalı çalışanların iş akitlerini feshetmiştir. Yapmış olduğumuz direniş, belediye başkanını rahatsız ettiğinden yakın çevresine işçilerin borçlu olduğunu ve dava açmamaları için 'gelin protokol yapalım 3 ay içinde alacaklarınızı öderim' yalanına başvurmuştur. Burada asıl amaç, direnişi kırmak, işe iade davasını ve mücadeleyi engellemek istemesidir" diye kaydetti.
 
'DAYANIŞMAYA DAVET EDİYORUZ'
 
Amaçlarının işçilerin işlerine dönmesi olduğunu belirten Altun, şunları söyledi: "Biliyoruz ki hukuk en doğru kararı yakında verecektir. Çalıştığımız işyerlerimize geri döneceğiz. 20 yıldır örgütlü olduğumuz Aliağa Belediyesinde kalan üyelerimiz, belediye başkanının adamları tarafından, Türk-İş e bağlı Belediye-İş sendikasına üye olmaya zorlanmaktadır. Bu sendikalarla birlikte, memurların yıllarca hak ettiği kazanılmış hakkı olan sosyal denge tazminatını da ortadan kaldırarak emek düşmanlığına devam etmektedir. İşveren, atılan üyelerimizi açlığa mahkûm etmek, onların eşlerini ve çocuklarını cezalandırmak istemektedir. Aliağa Belediyesinden atılan işçilerin uğramış olduğu bu haksızlık için, örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde, direnişimize güç vermeye ve tüm sınıf kardeşlerimizi atılan işçilerle dayanışmaya davet ediyoruz."