etkin haber

236

HABER MERKEZİ

İsviçre'de Suruç şehitleri anıldı

İsviçre'nin Basel ve Zürih kentlerinde 4 yıl önce Suruç'ta IŞİD'in bombalı saldırısında yaşamını 33 düş yolcusu anıldı.

- Pazar - 21 Temmuz 2019 - 13:54
İsviçre'nin Basel ve Zürih kentlerinde 4 yıl önce Suruç'ta IŞİD'in bombalı saldırısında yaşamını 33 düş yolcusu anıldı.
 
BASEL
 
Basel'de Suruç şehitleri ve Dersim'de bombardımanda yaşamını yitiren MLKP/FESK gerillaları Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı da anıldı, Rojava devriminin 7. yılı selamlandı.
 
Anma Clarapatz Meydanı'ndan Barfüsserplatz‘a yapılan yürüyüşle başladı. "Unutmuyoruz, affetmiyoruz" yazılı pankartın taşındığı yürüyüş sırasında konuşmalar yapıldı.
 
Yürüyüşün ardından 33 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Ardından Young Struggle adına yapılan konuşmada, Suruç katliamının ardından Türkiye'de bir dizi katliam gerçekleştirildiği belirtildi. Konuşmada, Suruç'ta yaralanlara, ailelere ve avukatlara baskının devam ettiğini ve aksine katliamı gerçekleştiren IŞİD'lilerin serbest oldukları vurgulandı.
 
Eyleme Suruç gazisi Günes Erzurumluoğlu da katıldı. Katliam anından ve dava sürecinden bahseden Erzurumluoğlu, 33 düş yolcusunun ideallerini gerçekleştirmek için mücadeleye devam edeceğini belirtti.
 
İsviçre'li örgütlerden Rojava Komitee ve Devrimci Yeniden İnşaa (Revolutionärere Aufbau) adına yapılan konuşmalarda, Suruç'ta ölümsüzleşenlerin düşleri onlar için bir yol gösterici ve ilham kaynağı olduğu ifade edildi.
 
Anma "Suruç için adalet herkes için adalet" sloganyıla sona erdi.
 
ZÜRİH
 
Suruç katliamının 4. yılı dolayısıyla Zürih'de anma yapıldı. Zürih Gençlik Platformu'nun öncülüğünde yapılan anma, 33 dakikalik oturma eylemi şeklinde gerçekleştirildi. Etkinlikte Rojava devriminin 7. yılı selamlandı.
 
Zürih Gençlik Platformu adına yapılan konuşmada, birleşik mücadelenin önemine vurgu yapıldı.
 
Suruç gazisi Güneş Erzurumluoğlu da anmada bir konuşma yaptı. Sadece çocuklara oyuncak ve umut götürmek için yola çıktıklarını söyleyen Erzurumluoğlu, IŞİD ve AKP işbirliğiyle yapılan katliamda arkadaşlarını kaybettiğini kaydetti. Bunun mücadelesinden geriye götürmediğini ifade eden Erzurumluoğlu, düş yolcularının idealerini ileriye taşıyabilmek için mücadeleye hergün daha güçlü sarıldığını belirtti.