etkin haber

449

İZMİR

İzmir 1 Mayıs'ı: Faşizmin ömrü çok uzun değil

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilen 1 Mayıs'a binlerce kişi katıldı. Emek sömürüsüne, kadına yönelik şiddet ve açlık grevlerine dikkat çekilen mitingde konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Faşizmin ömrünün kısa olduğunu" belirtti.

ETHA - Çarşamba - 1 Mayıs 2019 - 17:44
İzmir'de  1 mayıs coşkuyla kutlandı. Gündoğdu'da bir araya gelen onbinler 'Faşizmi yıkacağız' diye haykırdı.  Kıdem tazminatı, işçi güvenliği ve iş güvencesi isteyenler İzmirliler ekonomik krizin fatuarsını krizi çıkaranların ödemesini istedi. Adalet taleplerinde ısrar eden emekçiler, eşit ve özgür bir dünya özlemlerinden vazgeçmeyeceklerinin sözünü verdi.
 
İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirildi. DİSK, KESK, TMMOB ve İzmir Tabip Odası öncülüğünde yapılan mitinge onbinlerce kişi katıldı.
 
Miting için Alsancak Gar, Cumhuriyet Meydanı ve Konak Pier önü olmak üzere üç koldan kortejler oluştururak alana giren işçi ve emekçiler miting boyunca taleplerini haykırdı. Alanı dolduran kitledeki gençlerin ve kadınların ağırlığı dikkat çekerken kutlamalar coşkuyla devam etti.
 
Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) İzmir Şubesi ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri ise miting alanına beyaz tülbentleri ile yürüdü.
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), öğlen saatlerinden itibaren aralarında HDP ve bileşenleri, Halkevleri, Kaldıraç, TÖP-G, Haziran Hareketi, TİP, TKP, SMF gibi kurumlarında yer aldığı Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.
 
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin de katıldığı HDP kortejinde barış anneleri beyaz tülbent ve açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla sağlık maskesi taktı. HDP üyeleri 'Leyla Güven'e ses ver' yazılı önlükleriyle yürüdü.
 
"Faşizmi yeneceğiz, özgürlüğü kazanacağız. Yaşasın 1 Mayıs" pankartıyla yürüyen ESP, sık sık Leyla Güven ve tecride karşı açlık grevinde olan eylemciler için destek sloganları atıldı.
 
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), "Yoksulluğa, şiddete, tecrite karşı isyandayız. Yaşasın 1 Mayıs" pankartıyla yürürken, SKM üyeleri kadın katliamlarına ve çocuk istismarlarına karşı sık sık slogan attı.
 
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri ise "Güzel günler göreceğiz" pankartını açarak dün tutuklanan İzmir SGD üyesi Samet Koç'a özgürlük dövizleri taşıdı. Suruç katliamının hesabını soracaklarını haykıran SGD'liler "Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm", "Ezgi'den Polen'e yürüyoruz zafere" sloganlarıyla yürüdü.
 
Alana "Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm" sloganlarıyla giren ESP'liler miting boyunca coşkuyla "İçerde dışarda hücreleri parçala", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganlarını attı.
 
10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği üyeleri ise mitinge üzerinde öldürülen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu pankartla katıldı.
 
Mitingde yine kadın örgütleri taşıdıkları pankart ve dövizlerle kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına dikkat çekerken, ekoloji örgütleri de doğa talanına dönük mesajlarını verdi. Konak Mülteci Meclisi üyeleri ise "İnsanca yaşamak için mültecilik statüsü istiyoruz" pankartı arkasında yürüyüp, "Mültecilik temel haktır", "Emek sömürüsüne hayır" dövizleri taşıdı.
 
Alanda komünistler "Yaşasın partimiz MLKP", "Şan olsun 6. Kongremize", "İşçiler partiye MLKP'ye", "Kadınlar partiye MLKP'ye", "Baran Serhat yaşıyor, komünistler savaşıyor", "Partinin yıldızı Komünist Gençlik Örgütü" sloganlarını attı.
 
'EMEKÇİNİN SESİ ALANDA OLACAK'
 
1 Mayıs Tertip Komitesi adına hazırlanan ortak metni DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu. 1 Mayıs'ın dünya tarihindeki yerine değinen Memiş, Taksim'de, Kadıköy'de ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenleri andı. kapitalizmin insafına terk edilen işçi sağlığı ve güvenliği politikaları nedeniyle Kozluca'da, Soma'da, Ermenek'te, ülkenin dört bir yanında iş cinayetlerinde yitirilen emekçileri anan Memiş, yine Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamasına yasaklanmasına tepki gösterdi.
 
'BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN KAYBETTİLER'
 
Memiş, "Bugün emekçinin gücü, emekçinin sesi bu alanda çınlayacak. Bu alan hukukun nefesi, adaletin gücü, demokrasinin çığlığı olacak bugün! Haksız, hukuksuz yargılamalarla mesleğinden uzaklaştırılan KHK'lilerin sesi olacak bugün! Başarıyla, özveriyle mezun olan, mesnetsiz soruşturmalarla atanamayan gençlerimizin, çocuklarımızın sesi olacak! Acısı dinmeyen, yitirdiğimiz emekçilerin adının yazıldığı gün olacak, cenazelerimizi seyreden sorumsuzlara haykırdığımız gün olacak bugün" diye konuştu.
 
Ülkeyi açık hapishanesine çeviren AKP-MHP iktidarının baskı politikalarıyla daha fazla yol yürüyemeyeceğini söyleyen Memiş, "Bütün baskılara, devletin tüm olanaklarının iktidar blokunun çalışmaları için seferber edilmesine karşın AKP-MHP ittifakı metropollerde büyük bir yenilgiye uğradı. Bunun yanı sıra halk iradesine yönelik darbeyle seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atanan birçok yerde de belediyeler esas sahiplerine geri döndü" ifadelerini kullandı.
 
'FAŞİZMİN ÖMRÜ ÇOK UZUN DEĞİL'
 
Memiş, bugün emekçilerin en temel haklarının bile ellerinden alınmaya çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti: "Yarattıkları ekonomik krizin de etkisiyle güçsüzleşen iktidar, krizin faturasını emekçilere ödeterek bu süreci atlatmanın çabasında. Temel tüketim ürünlerine döviz kuru bahanesiyle yansıtılan fahiş fiyat artışları ve geniş kitlelerin açlık sıırının altına itilmesi karşısında 'yapısal reformlar' yalanı ile zaman kazanmaya çalışan siyasi iktidar, kıdem tazminatı fonu hedefi ile emekçilerin en büyük güvencelerinden olan kıdem tazminatını neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor."
 
Memiş, sözlerini "ülkenin dört bir yanında yüz binlerin meydanları doldurmasının bu topraklarda faşizmin ömrünün çok da uzun olmayacağının somut göstergesi olduğunu" söyleyerek noktaladı.
 
Miting, Kardeş Türküler grubunun seslendirdiği Kürtçe, Türkçe, Ermenice şarkılarla sona erdi.