etkin haber

289

İZMİR

İzmir'de Eğitim-Sen: Seçme, seçilme ve iş hakkımız gasp edilemez

Eğitim-Sen İzmir 2 No'lu Şubesi, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi talebiyle gerçekleştirdiği 104. eylemde, YSK'nın İstanbul kararına tepki göstererek, "6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır" denildi.

ETHA - Çarşamba - 8 Mayıs 2019 - 22:20
Eğitim-Sen İzmir 2 No'lu Şubesi, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi talebiyle Karşıyaka İskele karşısında 104. hafta eylemini gerçekleştirdi.
 
"Karanlığa teslim olmayacağız", "İşimizi geri istiyoruz" ve "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganlarının atıldığı eylemde hukuksuzluğun son bulması çağrısı yapıldı.
 
Basın açıklamasını Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç okudu. Hukuksuz uygulamalara karşı itirazlarını büyütmek ve iş güvencelerine sahip çıkmak için haftalardır oturma eylemleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Kılıç, 32 aydır yapılan hukuksuzluk karşısında mücadelelerini yürüttüklerini belirtti.
 
Kılıç, KHK ile ihraç edilenlerin ve ailelerinin pasaportları yasaklanarak bedel ödetilmekte olduğunu söyledi.
 
YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesine de değinen Kılıç, "Demokrasilerde halkın iradesine el konmaz" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye demokrasi tarihine halkın iradesinin gasp edildiği yeni bir tarih daha eklenmiştir. KHK ile hukuksuzca ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek seçilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi utancına YSK'nın İstanbul kararı eklenmiştir. 6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır. YSK, hukuka ve kendi içtihatlarına göre değil talimatlara göre karar vererek tarihe geçmiştir. Rantın ve akıtılan kaynakların kesilerek ekmeğin, ulaşımın, suyun fiyatının düşürülmesinden rahatsız olan çıkar gruplarının baskısıyla hukuk ve demokrasi ayaklar altına alınmıştır. İstanbul halkının seçme/ seçilme iradesinin yok sayılarak iptal edilmesini kınıyor, mücadeleyle haklarımıza ulaşacağımıza inanıyoruz. Seçme /seçilme, seyahat ve iş hakkımız gasp edilemez! AKP, halklarımızın seçme/seçilme haklarını kendisine oy verecekse vatandaş olarak görmekte, yoksa vatandaşlık haklarını kullandırtmamaktadır. Seçme ve seçilme haklarımızı hukuki süreç içerisinde en sağlıklı şekilde sağlamakla yükümlü olan YSK anayasayı uygulayacağına hükümetin beklentilerine cevap olmuştur."