etkin haber

159

İZMİR

İzmir'de insan hakları savunucuları Ceylan için buluştu

Bu hafta Tolga Baykal Ceylan için buluşan İHD İzmir Şubesi, yetkililere seslendi ve gözaltında kaybedilenlerin kemiklerini istedi.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 13:46
Gözaltında kaybedilenlerin akıbetinin açıklanması için her hafta biraraya gelen İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, bu kez Tolga Baykal Ceylan için buluştu.
 
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin de katıldığı bu haftaki eylemde gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının yer aldığı "Kayıplar belli, failler nerede", "Kayıplar vicdanındır sahip çık" pankartlarının yanısıra Tolga Baykal Ceylan'ı fotoğrafı taşındı.
 
Bu haftanın basın metnini okuyan İHD İzmir Şube Yönetici Caner Canlı, "İşkence mağdurları ve faili meçhul cinayetlere kurban gidenler ile gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan insanların yakınları acı içinde adalet arıyorlar" dedi.
 
TBMM insan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun, Tolga Baykal Ceylan'ın kaybedilmesi ile ilgili hazırladığı raporu açıkladıklarını hatırlatan Canlı, Ceylan'ın gözaltında kaybedilme hikayesini şu sözlerle aktardı: "24 yaşındaki İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği öğrencisi Tolga Baykal Ceylan, İstanbul'da annesi ile birlikte yaşıyordu. Sol düşünceliydi. 1999'da Hiristiyanlığı seçmişti. 07 Ağustos 2004 tarihinde tatil amacıyla Kırklareli'nin İğneada İlçesine gitti. Aynı gün telefonla annesini arayarak İğneada'ya ulaştığını söyledi. 10 Ağustos 2004 tarihinden sonra annesi ile haberleşmesi kesildi. Tolga'dan bir daha haber alınamadı."
 
Anne Kadriye Ceylan'ın tüm girişimlerine rağmen oğlunun akıbetini öğrenemediğini söyleyen Canlı, "Komisyon kayıp olayı sırasında o bölgede görevli olan;subay ve astsubayların da bilgisine başvurdu onları dinledi sorular sordu ama bilgine başvurmadığı bir astsubay vardı. Yine karanlık bir dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt tarafından, 'Tanırım iyi çocuktur' diye kollanan Astsubay Ali Kaya. Erol Avcı isimli itirafçı dilekçesinde ve mahkemede verdiği ifadesinde şunları anlattı ve başka söze de gerek kalmadı. 'Gazetede çıkan resimlerinden tanıdığım Tolga Baykal Ceylan'a, 2004 yılında Miroğlu lakaplı emniyet müdürü Yusuf Yüksel tarafından kendisine verilen bir paketi Astsubay Ali Kaya teslim etmek üzere gittiği İkitelli'de ki bir çiftlik evinde rastladım. Söz konusu adreste Ceylan;çırırçıplak ve kanlar içindeydi. Astsubay Ali Kaya, Osman Yıldırım ve Hrand Dink cinayeti zanlılarından Osman Hayal tarafından işkence yapılıyordu" dedi.
 
Yetkililere seslenen Canlı, gözaltında kaybedilen insanların kemiklerini ve bir mezarlarının olmasını istediklerini vurguladı.