etkin haber

438

İZMİR

İzmir'de sağlık emekçileri çalışma koşullarında iyileştirme istedi

İzmir'de 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle sağlık çalışanları Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde bir araya gelerek, yaşadıkları sorunları anlattı.

ETHA - Salı - 14 Mayıs 2019 - 16:29
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, 5 Mayıs Ebeler günü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik önünde basın açıklaması yaptı.
 
Sağlık emekçileri, "24 saat nöbet sağlığa zararlı", "Ek ödemeler maaşa yansıtılsın", "8 saatin üstünde hastanede kalmak istemiyorum" yazılı dövizler taşıdı. SES İzmir Şubesi Eşbaşkanı Hülya Ulaşoğlu, yaptığı açıklamada, gece nöbetlerinin kendileri için sorun olduğunu belirtti. Ulaşoğlu, "Yasaya göre meslekte 25 yılını dolduranların nöbet tutmaması lazım ancak burada 50 yaşındaki kişiler bile hala nöbet tutuyor" dedi. Gece çalışan personelin birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kaldığını da kaydeden Hülya Ulaşoğlu, gece mesaisinin 2 ile çarpılması gerektiğini ifade etti.
 
Ayrıca ayda 5 nöbetin üzerinde nöbet görevi verilmemesi gerektiğini de savunan Ulaşoğlu, "Yıpranma payı istiyoruz. 3600 için mücadelemiz devam edecek. Ek gösterge hakkımız söke söke alacağız. Güvenceli iş ve güvenceli bir gelecek talebimiz var, bunu sürekli yenileyeceğiz. ‘Herkes için 657’ diyoruz. Döner sermayeye istemiyoruz. Elimize net olarak 6 bin 500 lira geçmesini istiyoruz. İnsanca bir hayat istiyoruz" diye belirtti.
 
İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Lütfi Çamlı da gece nöbetlerinin büyük sorun olduğunu, yetkilerin bunu anlaması için bir gece nöbet tutması gerektiğini söyledi.