etkin haber

147

İZMİR

İzmir'de sloganlarla TİS imzalandı

5 bin 760 kamu emekçisini kapsayan TİS, yapılan törenle imzalandı.

- Cuma - 2 Ağustos 2019 - 17:54
KESK’e bağlı TÜM BEL-SEN ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı ESHOT ve İZSU Genel Müdürlüklerinde hizmet üreten 5 bin 760 kamu emekçisini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi yapıldı.
 
Konak'ta bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan törende, "Güvenceli iş, güvenli gelecek. İnsanca yaşayacak bir ücret için görevli toplu sözleşme", "Söz, yetki, karar emekçilere. #HerşeyÇokGüzelOlacak" ve kazanılan hakların yer aldığı pankartlar asıldı.
 
İBB Başkanı Tunç Soyer, Tüm Bel Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt, İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Tüm Bel Sen MYK üyeleri ve KESK Şubeler Platformu, DİSK Genel İş'e bağlı şube başkanları, işyeri temsilcilerinin de olduğu törene çok sayıda kişi katıldı.
 
'SORUMLULUK ALMAK ZORUNDAYIZ'
 
Açılış konuşmasını yapmak üzere Tüm Bel Sen 1 No'lu Şube Başkanı Anıl Kaçar söz aldı. Kaçar, "Yolun başından beri hep yan yana ve onur ve gururla bu öykünün bir parçası olduğum için çok mutluyum" dedi. On yıllar sonra toplu sözleşmenim gerçek masasının kurulduğunu kaydeden Kaçar, İzmirli emekçilerin artık bir sendikasının olduğunu vurguladı.
 
"Bugün hem İzmir için hem memleketimiz için üzerimizde tarihsel bir sorumluluk var" diyen Kaçar, yapılan iyileştirmelere rağmen devletin açıkladığı 6900 TL olan yoksulluk sınırının altında yaşadıklarını belirtti.
 
KESK yürüyüşüne yönelik saldırıyı hatırlatan Kaçar, sorumluluk almak zorunda olduklarını vurguladı. Tüm gericiliğe, kadına yönelik taciz, şiddet ve katliama karşı, çocuğa yönelik cinsel istismara karşı sorumluluk almak zorunda olduklarının altını çizen Kaçar, bir eylemde maruz kaldığı yoğun biber gazlı saldırıda yaşamını yitiren emekçi Metin Lokumcu'yu hatırlattı ve ekledi: "Gezi’de öldürülen Ali İsmail için, Berkin için sorumluluk almak zorundayız. Nefret söylemine karşı barıştan vazgeçmeyen birlikte yaşamayı savunan Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Ermeni ve daha sayamadığım kadim haklar için sorumluluk almak zorundayız."
 
Kaz Dağları, Munzur, Atatürk Orman Çiftliği, ODTÜ  direnişlerine işaret eden Kaçar, mücadele etmekten ve insanca yaşanacak bir memleketten vazgeçmeyeceklerini vurguladı.
 
'KESK BU SALDIRILARA BOYUN EĞMEZ'
 
Tüm Bel Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt ise KESK yürüyüşüne yönelik saldırıya tepki gösterdi. "Fiili ve meşru mücadeleyle haklarımızı alacağız, hukuki mücadeleyle taçlandıracağız" diyerek mücadeleye başladıklarını hatırlatan Bozkurt, KESK'lilerin asla bu saldırılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı.
 
KESK'in tüm emekçiler için ne istediğini net bir şekilde ifade ettiğine dikkat çeken Bozkurt, emekçilere seslendi ve onlar için mücadele eden KESK ile mi yoksa yandaş sendika ile mi yürüyeceklerini sordu. "Dün Ankara'da masa kuruldu, adı satış sözleşmesinin konuşulacağı masadır" diyen Bozkurt, asıl masanın asıl mücadeleyle kazanılan yerin İzmir'de olduğunu kaydetti. Bozkurt, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi ve herkese teşekkür etti. Bozkurt, seçimlerde ne kadar doğru bir karar verdiklerini ve artık İBB Başkanı Tunç Soyer ile birlikte İzmir için mücadele edeceklerini belirtti.
 
 
YAZICI: 'GERİ DÖNECEĞİZ' DEMİŞTİK
 
Tüm Bel Sen'in bir önceki dönem şube başkanı olan Çağdaş Yazıcı, iki buçuk yıl önce ihraçların ardından belediye önünde yaptıkları konuşmayı hatırlattı ve "Geri döneceğiz, demiştik" dedi. Örgütlü mücadelenin ve dayanışmanın önemine dikkat çeken Yazıcı, "Hepimizin artık anlatacak bir öyküsü var. Ve bu hepinizin sayesinde oldu. Öykü'ye umut ol diyenler adına size minnettarım" dedi.
 
Kazanılan mücadelenin bugünle sınırlı kalmamasını dilediğini söyleyen Yazıcı, "Nasıl diğer mücadeleleri birlikte verdiysek bunu da başarabiliriz" ifadesini kullandı.
 
SOYER: İYİ Kİ BU YOLU BİRLİKTE YÜRÜMÜŞÜZ
 
“İyi ki başkan olarak seçilmişiz ve bu yolu birlikte yürümüşüz” diyen İBB Başkanı Tunç Soyer de, "Elbette örgütlü güç güçtür, örgütsüz güç güç değildir. 'Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber' diyebilmektir. Bugün bunu hep birlikte söylemiş oldunuz. Bu son derece değerli ve çok önemli" dedi.
 
Ötekileştirme, ayrıştırma ve bölme tuzaklarına inat, bir gün "kurtuluş yok ya hep beraber ya hiç birimiz" diyeceklerini umduğunu kaydeden Soyer, "Bizim mazeretimiz yok. Toz kondurmadan başka bir İzmir’in, başka bir Türkiye'nin olduğunu buradan göstermek zorundayız" diye konuştu.
 
'İMZALADIĞIMIZ SÖZLEŞMEDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'
 
Nazım Hikmet'in "Davet" şiirinden bir bölüm okuyan Soyer, kurulan kardeşliği o ormana dönüştürmek ve hep birlikte bu topraklarda hak edilen şekilde yaşamak için omuz omuza mücadele etmek gerektiğini vurguladı. Soyer, "İmzaladığımız sözleşmeden asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.
 
"Zafer direnen emekçinin olacak" sloganının atıldığı tören imzaların ardından halaylarla devam etti.
 
 
 
BELEDİYE ÇALIŞANLARINA EKONOMİK VE SOSYAL HAKLAR
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TÜM BEL SEN arasında imzalanan 01.04.2019-31.12.2019 tarihleri arasında geçerli olacak toplu iş sözleşmene göre, TİS ödentisi olarak bin 600 TL, 1 Mayıs ve 29 Ekim’de 750’şer, Kurban Bayramı’nda da 1000 TL ikramiye ödenmesi; personelin 0-6 yaş arası çocuklarının faydalanabileceği kreş sayısının arttırılması, eşine şiddet uygulayan çalışanın sözleşmeden doğan mali ve sosyal haklarının eşine ödenmesi, belediyenin birçok sosyal tesisinden personel ve ailelerinin de yararlanmasını kapsayan birçok sosyal haklar elde edildi.