etkin haber

194

İZMİR

İzmir'de TARİŞ işçileriyle dayanışma mitingi düzenledi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında işten çıkarılan işçiler için fabrika önünde miting düzenledi.

- Cuma - 8 Şubat 2019 - 16:38
Sendikalaştıkları için işten atılan DİSK/Gıda-İş üyesi TARİŞ işçilerinin atılan işçilerin geri alınması, işçiler üzerindeki baskıların son bulması ve sözleşme imzalanması talepleriyle başlattıkları direniş 94 gündür devam ediyor.
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de TARİŞ işçileriyle dayanışmak için miting düzenledi. Çiğli Organize Sanayi Bölgesi içindeki TARİŞ fabrikası önünde yapılan mitinge DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan'ın yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP eski İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, CHP Çiğli Belediye Başkan Adayı Utku Gümrükçü, ESP, Birleşik Haziran Hareketi, ÖDP ve işçiler katıldı.
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde otobüs şoförü olarak çalışırken, DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan belediye işçileri de Tariş mitingine katılarak destek verdiler.
 
ÇERKEZOĞLU: TARİŞ GELENEKTİR, MÜCADELEDİR
 
Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "TARİŞ gelenektir, mücadeledir. 39 yıl sonra bugün yine TARİŞ direnişinde omuz omuzayız. Bu ülkeyi yönetenler, Çalışma Bakanı, Cumhurbaşkanı burada yaşananlara sessiz kalarak suça ortak oldular. Bugün TARİŞ'te yaşananlar Türkiye'deki çalışma yaşamının özetidir. Bugün Türkiye'de her 4 gençten 1'i işsiz. Büyük kentlerde her 3 kadından 1'i işsiz ve Türkiye'de her 100 işçiden yalnızca 10'u sendikalı. Bu kara tablonun yalnızca bir tane sorumlusu var. 16 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP iktidarıdır" dedi.
 
Çerkezoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bugün TARİŞ'te, Flormar'da, Cargill'de patronlar sendikalı oldukları için işçileri işten çıkardı. Patronlar şunu unutmasınlar işçi sınıfının örgütsüz, sendikasız olduğu ülkede kimsenin rahatı, huzuru olmaz. Böyle bir ülkede demokrasiden de söz edilemez. TARİŞ işçisi arkadaşlarımız burada aynı zamanda bir demokrasi mücadelesi vermektedir. Bu ülkede artık korunacak demokrasi yoktur. Kurulacak demokrasi vardır. Bu ülkede demokrasiyi  kuracak, cumhuriyete sahip çıkacak ve emeğin ülkesini kuracak ancak ve ancak işçi sınıfıdır. Burada TARİŞ yönetimini atılan işçileri geri almaya ve bizimle masaya oturmaya davet ediyoruz. TARİŞ işçisi arkadaşlarımızın direnişini selamlıyorum ve DİSK olarak sonuna kadar bu direnişin arkasında olacağımızı belirtiyorum."
 
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'da, "Biz bu pankartlarla 20 Şubat'ta yapılacak olan TARİŞ genel kurulunda olacağız" diye konuştu.
 
İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan açıklamada, "TARİŞ yönetimi fabrikada çalışan işçilere dönük çok yoğun ve sistematik bir baskı uyguluyor ve işçileri sendikadan istifaya zorluyor. TARİŞ yönetimi işçilerin anayasal haklarına saygı göstermiyor. Atılan işçiler geri alınsın, sendika haklarımız tanınsın taleplerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Sorun çözülene, işçilerin talepleri kabul edilene kadar İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak TARİŞ ürünlerini kullanmayacağız" diye boykot çağrısı yaptı.