etkin haber

695

İSTANBUL

KA.DER: Bir sonraki seçimde eşit temsiliyet istiyoruz

KA.DER, seçimlere ilişkin açıklama yayımlayarak, "Partiler eşit temsiliyet konusunda sınıfta kaldı. Bir sonraki seçimde eşit dağılım istiyoruz" dedi.

- Cumartesi - 27 Temmuz 2019 - 16:46
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) "Bir sonraki seçimde eşit dağılım istiyoruz" başlıklı açıklama yayımladı.
 
Açıklamada, Türkiye'de kadınların seçme seçilme hakkını kazandığı 1934 yılından bu yana yapılan genel seçimlerde kadın-erkek milletvekili dağılımının incelenmesi aktarılıyor. KA.DER, bu zamana kadar Meclis'e giren kadın milletvekili oranının ortalama yüzde 5,25 olduğunu açıkladı.
 
KA.DER'in incelemesi, Türkiye'nin 20 şehrinin ise bir tane bile kadın milletvekili çıkarmadığını ortaya koydu. Yıllardır kadınların her alanda eşit temsili için mücadele ederken böyle bir sonucun kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, bir sonraki seçimlerde eşit dağılımın gerçekleşmesi için tüm partileri şimdiden samimi ve planlı bir şekilde çalışmaya çağırıldı.
 
'PARTİLER KADINLARA EŞİT TEMSİLİYETTEN SINIFTA KALDILAR'
 
Meclis'e giren kadın milletvekili oranı bugüne kadar en fazla yüzde 17,8 olduğu aktarılan açıklamada, "KA.DER'e göre, henüz bir yıl önce yapılan son genel seçimler ve 23 Haziran'da tamamlanan yerel seçimlerde de partiler, kadın örgütlerinin yıllardır mücadelesini verdiği eşit temsil hakkı konusunda sınıfta kaldılar. Kadınların talepleri bir yana, kendi verdikleri sözleri de tutmadılar, parti programları, tüzükleri ve seçim beyannamelerinde yazdıklarını hayata geçirmediler" denildi.
 
Şu an Meclis'teki 589 milletvekilinin sadece 102'sinin kadın olduğu bilgisi verilen açıklamada şunlar da yer aldı: "Son yerel seçimlerde ise 8.257 belediye başkan adayının sadece 652'si, yani yüzde 7,89'u kadın adaylardan oluştu. Seçimler sonrası, 1.389 belediye başkanlığı koltuğundan ancak 43'üne kadınlar oturabildi."
 
KA.DER, atamayla gelinen tüm karar alma mekanizmalarında eşit temsili için gerekli adımları atmaya davet ederek sonlandırdı.