etkin haber

374

İSTANBUL

Kadıköy Belediyesi'nde toplu sözleşme imzalandı

Altı aydan uzun süredir devam eden görüşmelerin ardından, anlaşma sağlanamadığı için grev kararı alınan Kadıköy Belediyesi'nde, Genel-İş Sendikası Toplu İş Sözleşmesi imzaladı.

ETHA - Salı - 28 Mayıs 2019 - 17:06
Genel-İş Sendikası ile Kadıköy Belediyesi arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Buna göre belediye işçilerinin haftalık çalışma saati 40'a indirilirken haftalık 2 gün tatil hakkı elde edildi. Ücretlerde en az 380 TL zam sağlandı ve 8 Mart kadın çalışanlar için ücretli izin sayıldı.

İmza törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Başkanı Remzi Çalışkan, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Genel-İş Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan'ın yanı sıra sendika İstanbul şube Başkanları ile üyeleri katıldı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlığın ardından sendika geçtiğimiz günlerde grev kararı almıştı. Dün varılan anlaşma doğrultusunda ise bugün bir imza töreni düzenlendi. Sözleşmeye göre haftalık çalışma saatinin 40'a indiği, işçilerin haftalık 2 gün tatil hakkı elde ettiği, maaşlarda en az 380 lira ücret zammının sağlandığı ve 8 Mart'ta kadın çalışanların tatil hakkı kazandığı bildirildi.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, törende yaptığı konuşmada "Bu ülkede demokrasiyi de cumhuriyeti de yeniden kuracak bir kurucu iradeye ihtiyaç vardır. Türkiye işçi sınıfı bu kurucu iradenin en önemli parçalarındandır. Demokrasinin olmadığı yerde ekmek yoktur. Alınterimize, kıdem tazminatımıza el uzatmaya kalkanlara karşı diyoruz ki emeğimize, ekmeğimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Tüm sınıf kardeşlerimizle birlikte direneceğiz. Şanlı 15-16 haziranın 49. yılında tüm kazanılmış haklarımızı savunacağız" diye belirtti.