etkin haber

133

İSTANBUL

'Kadın adaleti için Şule Çet'in mahkemesinde olacağız'

Şule Çet İçin Adalet Komisyonları üyeleri, Şule Çet'in 10 Temmuz'da görülecek duruşmasına çağrı yaparak, "Kadın adaletini sağlamalıyız" dedi.

- Pazartesi - 8 Temmuz 2019 - 10:18
Şule Çet İçin Adalet Komisyonları, 10 Temmuz'da Ankara adliyesinde görülecek olan Şule Çet davasının 3. duruşması için çağrı yaptı.
 
'ADALETİN PEŞİNDEYİZ'
 
Şule Çet İçin Adalet Komisyonları üyeleri ETHA'ya konuştu. Şule Çet'in duruşmasına çağrı yapan Komisyon üyesi Yaren Tuncer, "Biz bu komisyonları adaletin peşinde olmak için, erkek yargının karşısına kadın adaletini savunmak için kurduk. Çeşitli duruşmalar, özsavunma atölyeleri ile devam ediyoruz çalışmalarımıza. Biz kendi adaletimiz için 10 Temmuz'da duruşma önünde olacağız, herkesi davet ediyoruz" dedi.
 
'KADIN ADALETİNİ YÜKSELTMELİYİZ'
 
Komisyonun başka bir üyesi Aslı Erener ise "Günümüzde sistem ne yazık ki erkek yanlı, biz kadınlar bu erkek yanlı sisteme 'dur' demek istiyoruz. Kadın adaletini yükseltmek, istismarları önlemek, Şule'nin mahkemesinde gördüğümüz gibi erkeklerin 'o zaman kızına sahip çıksaydın' deme cesaretlerinin tamamen sona ermesi için mücadele ediyoruz. Tüm kadınları 10 Temmuz'da Şule Çet için adalet demeye çağıyoruz" diye konuştu.
 
'KADINLAR OLARAK BİRLİK OLMALIYIZ'
 
Komisyon üyesi Nazlı Yöyler ise "Şule Çet Ankara'da bir plazanın 20. katından aşağı atılarak katledildi. Erkek yargı, erkek devlet, katilleri, tecavüzcüleri her seferinde aklıyor. Şule'nin iki mahkemesinde de bunun örneklerini çokça kez gördük. Şule'nin delillerinin kaybedilmesi, mahkemeye sunulan ATK raporunun Tıp ile hiçbir alakasının olmaması erkeklerin aklanmaya çalışıldığını gösteriyor. Kadın katliamlarının üzerini örtbas edilmesiyle her seferinde karşı karşıya kalıyoruz. Biz kadınlar birlik olduğumuz sürece dava süreçlerini değiştirebiliriz, bunları örtbas ettirmeyiz" diye belirtti.
 
Yöyler, konuşmasını mahkemeye çağrı yaparak sonlandırdı.