etkin haber

130

GROSSETO

'Kadına yönelik hak gasplarına karşı direnişler de gelişiyor'

SKB'nin İtalya'nın Grosseto bölgesinde düzenlediği tatil kampında düzenlediği panelde yapılan konuşmada, 2008 krizinden sonra kadınlara yönelik hak gasplarının arttığını ancak buna karşı da direnişlerin çeşitlenerek geliştiğini belirtti.

- Pazar - 4 Ağustos 2019 - 08:24
Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) AvEG-Kon'un İtalya'nın Grosseto bölgesinde düzenlediği tatil kampında, kadın özgürlük mücadelesinin Avrupa'daki durumu konulu panel düzenledi.
 
Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerindeki kadın grevleri başta olmak üzere 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
KADINLARIN İSYANI BÜYÜYOR
 
Panelde konuşan SKB temsilcisi, Latin Amerika'dan, Avrupa'ya, Kürdistan'dan Asya'ya kadar kadınların sokak mücadelesini büyüyerek ilerlediğini söyledi. İçinde bulunduğumuz yüzyıla kadın direnişlerinin damga vurduğunu belirten konuşmacı, özellikle 2008 krizinden sonra kadınlara yönelik hak gasplarının arttığını ancak buna karşı da direnişlerin çeşitlenerek geliştiğini belirtti.
 
SAVAŞTAN EN ÇOK KADINLAR ETKİLENİYOR
 
Şengal'de katledilen Êzidî kadınları da anan konuşmacı, emperyalist savaşlarda en çok kadınların zarar gördüğünü, kadınların köle pazarlarında satıldığını ve kadınlara yönelik şiddetin savaşın sürdüğü coğrafyalarda çok yüksek olduğunu vurguladı.
 
Türkiye ve Kürdistan'da kadınlara yönelik şiddete de dikkat çeken SKB temsilcisi, şiddetin sadece Ortadoğu'da değil aynı zamanda Avrupa'da da görüldüğünü söyledi.
 
2016'da başlayan ve günümüzde farklı ülkelerde hayata geçirilerek yaygınlaşan kadın grevine de değinen konuşmacı, kadın bedenine yapılan saldırılara karşı, eşit işe eşit ücret ve ev içi emeğin ücretlendirilmesi gibi taleplerle kadın grevlerinin yapıldığını söyledi.
 
Rojava devriminin aynı zamanda bir kadın devrimi olduğunu da söyleyen konuşmacı, kadınların toplumsal, siyasal ve özsavunma alanında özneleşmesinin Avrupa'da yaşayan kadınlara da örnek oluşturduğunu söyledi.
 
İŞÇİ VE EMEKÇİ KADINLARIN OLDUĞU YERDE OLMALIYIZ
 
Panelin soru cevap kısmında söz alan kadınlar, SKB'nin kitleselleşmesi için neler yapılması gerektiğini tartıştı. Konuşmalarda SKB'lilerin işçi ve emekçi kadınların olduğu yerde olması ve onları örgütlü mücadeleye çağırması gerektiği ifade edildi.
 
Feminisid'e karşı kadın grevini de kapsayacak sempozyumların örgütleneceği duyurusu da yapılırken, farklı ülkelerde kadın mücadelesinin yaygın şekilde anlatılacağı belirtildi.
 
Komünist kadın hareketinin dünyada çekim merkezi olması gerektiğini ifade eden başka bir dinleyici ise kadınlar içinde kitle çalışmasının daha fazla yapılması gerektiğini vurguladı.