etkin haber

175

İZMİR

Kadınlar Birlikte Güçlü: Soykırım ve kadın kırımı insanlık suçudur

Kadınlar Birlikte Güçlü, Konak'ta yaptığı açıklamada gerçekleşen katliamların asıl odağının kadınlar olduğunu vurguladı. Soykırım ve kadın kırımının insanlık suçu olduğunu kaydeden kadınlar, yaşamı özgürleştirene kadar mücadele edeceklerinin altını çizdi.

- Cumartesi - 3 Ağustos 2019 - 11:55
Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri, IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve binlerce kişinin yaşamını yitirdiği Şengal katliamı 5. yıldönümü dolayısıyla Konak İskelesi önünde açıklama yaptı. 
 
"Ezidi kadınların direnişi, direnişimizdir" yazılı dövizle biraraya gelen Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın metnini Çiçek Aktaş okudu.
 
Aktaş, katliam sonrasında tanıkların anlatımlarından Ortadoğu'da IŞİD eliyle gerçekleştirilen uluslararası suçların boyutunu ve devam etmekte olan bu suçların varlığını insanlık için büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini gösterdiğini kaydetti. Aktaş, "Bugün bu suçların cezasız kalması bu yapılar ile işbirliği içinde olan devletlere ve oluşumlara cesaret vermekte ve halkları yeni suçların hedefi haline getirmektedir. Ortadoğu için tehdit olan ulus devlet merkezli sistemler ile Ahraruş Şam, El-Nusra, HTŞ, benzer yapılar gibi terör örgütlerinin devamı olan çete gruplar eliyle etnik soykırım ve demografik yapıyı değiştirme politikaları sürdürülmektedir. Bu temelde bu gruplara karşı mücadele, bölge ve dünya güvenliği için önemlidir" dedi.
 
'SOYKIRIMIN ODAĞINDA KADINLAR VAR'
 
Tarihin, 3 Ağustos 2014'te olduğu gibi soykırımın odağında kadınların olduğunu söyleyen Aktaş  Zilan, Dersim, Enfal, Suruç katliamlarını da hatırlattı. Aktaş şöyle devam etti: "Bu nedenle 3 Ağustos tarihinin 'Kadın Kırımına Karşı  Mücadele Günü' olarak kabul edilmesi çağrımızı yeniliyoruz. Bu çağrımızın dünyanın farklı bölgelerinde karşılık bulmuş olması ve özellikle de Ezidi Kadın Federasyonunca 3 Ağustos'un 'Feminiside karşı eylem günü'  olarak ilan edilmesine ilişkin yapılan açıklama önemlidir. Avrupa'dan Kanada'ya, Avustralya'dan Afrika ülkelerine, Türkiye'den Irak'a kadar dünyanın birçok ülkesinde kadın hareketleri yapılan bu çağrıyı sahiplenmiş, aynı gün aynı dakika tek yürek olarak barbarlığa, vahşete, kıyıma karşı ortak mücadele kararlılığı sergilemişlerdir. Bugünde bu kararlılık devam etmektedir."
 
IŞİD elinde tek bir kadın kalmayana kadar hiçbir kadının özgür olmadığını kaydeden Aktaş, soykırım ve kadın kırımının bir insanlık suçu olduğunu vurguladı. Kadınlar olarak her yerde dayanışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Aktaş, "Biz kadınlar; her yerde kadın dayanışmasıyla mücadelemizi yükselterek, 3 Ağustos, Kadın kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü ilan edilene kadar, 'Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz' şiarıyla haykıracağız" dedi.
 
Açıklamanın ardından kadınlar bir dakikalık sessiz eylem yaptı.