etkin haber

249

Kadın Yaz Kampı'nı hukuksuz bir şekilde engellemeye çalışanlara karşı kadınlar Dikili Kaykamlığı'nda nöbete başladı.
İZMİR

Kadınların nöbeti sonuç verdi, yasak kaldırıldı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Kadın Yaz Kampı'nı hukuksuz bir şekilde engellemeye çalışanlara karşı kadınlar Dikili Kaykamlığı'nda nöbete başladı. Kadınların direnişi sonuç verdi. Valilik yasağı kaldırdı.

- Salı - 16 Temmuz 2019 - 15:34
17-21 Temmuz tarihleri arasında İzmir Dikili Badem Köyü'nde düzenlemesi planlanan 3. Kadın Yaz Kampı, kaymakamlık tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklanmak istendi.
 
Kadın Yaz Kampı'nı hukuksuz bir şekilde engellemeye çalışanlara karşı kadınlar Dikili Kaykamlığı'nda nöbete başladı. Yetkili makamlardan yanıt alamayan ve kaymakamla görüştürülmeyen kadınlar, "Çatlasanız da patlasanız da biz bu kampı yapacağız!" diyerek eylemlerini sürdürdü.
 
Kaymakamlık bahçesinde oturma eylemine geçen kadınlar, herkesi Dikili İlçe Jandarma Karakolu Komutanı Alaattin Duru'yu arayarak, "yasaklama" kararının gerekçesini sormaya çağırdı.
 
 
KADINLARIN NÖBETİNE ÇOK SAYIDA DESTEK GELDİ
 
Ayrıca Kadın Savunması tek tek tüm kadınları, kadın gruplarını dayanışmaya ve desteğe çağırdı. Duyurunun ardından çok sayıda kadın örgütü, hukuksuzluğa tepki gösterdi.
 
HDP Kadın Meclisi:
 
Özgür Genç Kadın:
 
Ankara Kadın Platformu:
 
Günebakan Kadın Derneği:
 
İskenderun Kadın Platformu:
 
Çok sayıda kadın da #KadınKampınıEngelleyemezsiniz @IzmirValiligi hastagiyle tepkilerini dile getirdi.
 
KADINLARIN KARARLILIĞI YASAĞI KALDIRDI
 
Saatler süren eylemin ardından Valilikle yapılan görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sonrasında yasağın kaldırıldığını açıklayan Kadın Savunması, "Valilikle yaptığımız görüşmeler ve kararlılığımız sayesinde kampı yapıyoruz. Kamp için valilikten izin alındı. Kadınların bikini ile feministlik taslama hakkına kimse karışamaz" dedi.