etkin haber

96

HABER MERKEZİ

Kafa kesme tehdidiyle karşılaşan Belçikalı kadınlar Fas'ı terk etti

Fas'ın küçük bir köyünde gönüllü bir projeye katılan 37 kişilik grup içinde yer alan üç Belçikalı genç kadının şort giydikleri gerekçesiyle kafa kesme tehdidiyle karşılaştığı ve ülkeyi terk etme kararı aldığı belirtildi. Geçen yıl aralık ayında iki İskandinav kadın turist, politik İslamcılar tarafından kafaları kesilerek öldürülmüştü.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 14:11
Belçika merkezli uluslararası gönüllü çalışma örgütü Bouworde'nin yol inşaatı için Fas'ın Adar köyüne gönderdiği 37 kişilik grup içinden üç Belçikalı genç kadın, köyün ilkokul öğretmeninin şort giydikleri gerekçesiyle kafalarının kesilmesi gerektiği tehdidiyle karşılaştı.
 
Sputnik'in aktardığına göre kadınların şantiye alanında şortlarıyla çalışırken çekilmiş görüntülerini sosyal medya hesabında paylaşan öğretmen, sosyal medyada İslam'a saygı göstermeyenlere ders verilmesi gerektiği iddiasıyla kadınların kafalarının kesilmesi için çağrı yaptı. 
 
Bunun üzerine üç Belçikalı Fas'ı terk etme kararı aldı.
 
FAS'A YENİ GRUP GÖNDERİLEMEYECEK
 
Bouworde'den de Fas'taki kampları iptal kararı geldi. Örgüt "Bize Fas'a yeni grup gönderilmemesi tavsiye edildi. Tavsiyeye uyup Fas'ta gelecekte yapacağımız kampların hepsini iptal ettik" dedi. 
 
Bouworde, Faslı yetkililerin bu grubun güvenliğiyle ilgili garanti verdiğini, bunun üzerine diğer 34 kişinin kalmaya karar verdiğini aktardı.
 
Gözaltına alınan 26 yaşındaki zanlının ise 'terör eylemine' teşvik suçlamasından yargılanacağı açıklandı. 
 
ŞORTLULARA DESTEK EYLEMLERİ
 
Facebook ve diğer sosyal medyada olaya yoğun tepki gösterilirken "Yes We short!" "Herkese şort" gibi başlıklarla eylem örgütlendi.
 
Eylemle ilgili Facebook'ta 'aşırılıkçı düşünceleri dayatıp ülkemizin imajını yok etmek isteyen gericilere mesaj' verildiği belirtilirken Belçikalı gönüllülere teşekkür için Bouworde'ye çiçek gönderilmesi çağrısı yapıldı.
 
ARALIK AYINDA İKİ TURİSTİN KAFASI KESİLMİŞTİ
 
Aralık ayında Norveçli Maren Ueland ile Danimarkalı Louisa Vesterager Jespersen Atlas Dağları'nda kafaları kesilerek öldürülmüştü. Yakalanan ve geçen ay ölüm cezasına çarptırılan katiller, IŞİD'e biat ettiklerini belirtmişti.