etkin haber

316

HABER MERKEZİ

Kazakistan'da tartışmalı seçimi Tokayev kazandı

Kazakistan'da eski cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in desteklediği iktidar partisinin adayı Kasım Cömert Tokayev, yüzde 70,13 oy alarak seçimi kazandı. Seçimin demokratik yapılmadığı gerekçesiyle gerçekleştirilen eylemlere saldıran polis 500 kişiyi gözaltına aldı.

ETHA - Pazartesi - 10 Haziran 2019 - 09:02
Kazakistan'da eski cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in desteklediği iktidar partisinin adayı Kasım Cömert Tokayev, yüzde 70,13 oy alarak seçimi kazandı.
 
Toplumsal Fikir Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Majitova, düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde 325 seçim merkezinde 13 bin 200 seçmen arasında sonuçlara ilişkin anket yaptıklarını belirterek, buna göre Nur Otan Partisi adayı Kasım Cömert Tokayev'in yüzde 70,13 oy aldığını bildirdi.
 
Komünistler Halk Partisi adayı Jambıl Ahmetbekov'un yüzde 3,86, Kazakistan Demokratik Partisi "Ak Yol" adayı Daniya Yespayeva'nın yüzde 5,82 oy aldığını ifade eden Majitova, seçmenin "Millet Kaderi" adayı Amirjan Kosanov'a yüzde 15,39, Halk Demokratik Vatansever Partisi adayı Toleutay Rahimbekov'a ise yüzde 3,3 oy verdiğini aktardı.
 
Majitova, ayrıca Kazakistan Sendikalar Derneğinin adayı Amangeldi Taspihov'un yüzde 1,41 ve "Büyük Bozkır Kartalları" (Ulı Dala Kırandarı) Toplumsal Birliği adayı Sadibek Tugel'in ise yüzde 0,86 oy aldığını söyledi.
 
Öte yandan, Başsavcı Yardımcısı Bulat Dembayev, seçim sürecinin sakin bir ortamda geçtiğini ancak Nur Sultan, Almatı kentlerinin yanı sıra 5 ilde daha yasa dışı kampanya, seçmene birden fazla oy pusulası verilmesi, seçim sandığına 2-3 pusula birden atılması ve bir kişinin iki kere oy kullanması gibi 19 seçim kanunu ihlalinin tespit edildiğini bildirdi.
 
Söz konusu ihlallerle ilgili 18 idari davanın açıldığını vurgulayan Dembayev, tüm delillerin mahkemeye gönderildiğini, yasaları ihlal eden seçim komisyonu üyelerinin bu görevlerinden uzaklaştırıldığını ifade etti.
 
500 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini protesto eden onlarca kişi ise gözaltına alındı. Ülkede 30 yıldır iktidarda olan Nursultan Nazarbayev'in istifasının ardından yapılan erken seçim, demokratik şartlar altında yapılmadığı gerekçesiyle protesto ediliyordu.
 
Kazakistan'ın başkenti Astana'da 100'den fazla kişi gözaltına alındı.
 
Protestolara polisin saldırısında eylemcilerle birlikte çok sayıda gazeteci de gözaltına alındı. Özgür Avrupa Radyosu Kazakistan Yayın Bölümü muhabiri Pyotr Trotsenko da gözaltına alınanlar arasındaydı. Gazeteciler daha sonra serbest bırakıldı.
 
Şehirdeki meydanda birkaç saat sonra yeni bir protesto dalgası yaşandı. Meydanı terk etmek istemeyen onlarca kişi daha tutuklandı. Birçok kişinin araçlarının kornalarına basarak protestocuları destek verdiği görüldü.
 
İçişleri Bakan Yardımcısı Marat Kozhayev gazetecilere verdiği demeçte başkentte düzenlenen eylemde 500 kişinin gözaltına alındığını söyledi.