etkin haber

224

HABER MERKEZİ

KDP Behdinan'da 5 noktayı TSK'ya teslim etti

Türkiye'nin Güney Kürdistan'daki operasyonu devam ederken, KDP peşmergeleri Zaxo'da beş tepeyi daha TSK'ya teslim etti. Daha önce Kanimasi'de 6 nokta teslim edilmişti.

- Pazartesi - 24 Haziran 2019 - 11:02
KDP Pêşmergelerinin Kanimasi'de 6 noktayı TSK'ya teslim ettiği yönünde bilgilerin paylaşılasından sonra konuya ilişkin farklı detaylar ortaya çıktı. Behdinan bölgesinde güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bazı kişiler, pêşmerge güçlerinin 22 Haziran'da Zaxo'da 5 tepeyi TSK'ya teslim ettiğini söyledi.
 
RojNews'in haberine göre Behdinan bölgesinde güvenlik nedeniyle adını vermeyen bazı kaynaklar, pêşmerge güçlerinin 22 Haziran'da Zaxo'da 5 tepeyi TSK'ya teslim ettiğini bildirdi.
 
Teslim edilen noktaların başında Behdinan bölgesindeki Girê Serzêrik Tepesi geliyor. Bu tepede yaklaşık 20 yıldır peşmerge üsleri vardı. Ama aynı zamanda Türkiye'ye bağlı istihbarat merkezleri de bulunuyordu. Tepe artık tamamen Türk ordusuna teslim edildi.
 
Diğer noktalar ise şöyle sıralandı: Girê Barox Tepesi'nin karşısındaki Girê Xemgin, Berwariyan bölgesinde Girika ve Qumriyê köylerinin yukarısında olan Girê Casus, Zaxo çıkışındaki Çiyayê Sipî'de bulunan tünelin yakınlarında iki nokta.
 
Tünellerin bulunduğu noktada pêşmergelerin yanında Türk askerleri ve askeri eşyalar bulunuyordu. Peşmergeler buralardaki varlığına son vererek, Türk devletine devretti.
 
RojNews'e göre tepe ve noktaların Türk ordusuna teslim edilmesine tepki gösteren bölge sakinleri, Behdinan bölgesinde 21 yıldır Türk ordusunun varlık gösterdiğine dikkat çekti. Bir bölge sakini, "Kürdistan Bölgesi hükümeti yalnızca isim olarak var. İsim dışında her şey Türklerin elinde olduğu çok açıktır" dedi.
 
DAHA ÖNCE KANİMASİ'DE 6 NOKTA VERİLMİŞTİ
 
KDP, 21 Haziran günü, bölge başkanı Neçirvan Barzani'nin Ankara ziyareti sırasında Kanimasi'nin en stratejik noktalarını Türk devletine teslim etmişti. Toplam altı nokta bu şekilde teslim edilirken, bunların başında Dilman ve Baroxê tepeleri geliyordu. Bir sonraki gün sabah saatlerinde Türk askerleri konvoy halinde söz konusu noktalara yerleşmişti.