etkin haber

115

İSTANBUL

Kenan Güngördü: Gecikmiş adalet istemiyoruz

OHAL kararnamesi ile AKP'li Zeytinburnu Belediyesi'nden ihraç edilen Kenan Güngördü, belediyenin idari mahkemenin lehine verdiği işe dönüş kararının uygulamasını isteyerek, "Gecikmiş bir adalet istemiyoruz" dedi.

- Cuma - 15 Mart 2019 - 17:08
İstanbul'un Zeytinburnu Belediyesi'nde taşeron işçi olarak çalışırken OHAL kararnamesi ile işinden ihraç edilen Kenan Güngördü, İHD İstanbul Şubesi'nde basın toplantı gerçekleştirdi. 338 gündür Zeytinburnu Belediyesi önünde oturma eyleminde olduğunu söyleyen Güngördü, "Zeytinburnu Belediyesi idari mahkemenin kararına uysun ve işime geri alsın. Gecikmiş bir adalet istemiyorum" dedi.
 
20 Temmuz 2016 ile 18 Temmuz 2018 tarihine kadar devam eden OHAL ile yüz binlerce kamu emekçisinin işsiz bırakıldığını hatırlatan Güngördü, "Muhalif görünen herkesi susturmak için adeta bir 'cadı avı' başlatıldı. Ancak unuttukları bir şey var: Bizler asla susmayacağız" diye belirtti.
 
Yıllar sonra da olsa bu hukuksuzluk sona ereceğine inandığını dile getiren Gürgördü, "Ancak bu, gecikmiş bir adalet olacaktır. Çünkü KHK ile işlerinden edilenlerin önemli bir çoğunluğu büyük sıkıntılar içinde. KHK'lerin yer, süre ve konum açısından OHAL'e uygun olmayışı, bu KHK'lerin bizler açısından adeta ölüm KHK'sı anlamına geldiği açıktır. OHAL'in bitiminde bu KHK'ların süresi bitmedi, KHK'lar olağan hale geldi! Anayasaya aykırıydı bütün bu hükümler, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmeliydi. Zalim, hukuksuz uygulamalarla hem işimizden edildik hem de sosyal ölüme tabii tutulduk" ifadelerini kullandı.
 
'ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ HUKUKA UYSUN'
 
Zeytinburnu Belediyesinin de kendi görüşüne yakın olmayan emekçileri arşiv soruşturmasını bahanesiyle hukuksuzca işten attığını sözlerine ekleyen Güngördü, kendisinin bu hukuksuzluğa karşı ve zulme karşı bir sorumluluk hissederek 338 gündür çıkarıldığı belediyenin önünde "Size boyun eğmeyeceğim!" diyerek oturma eylemi yaptığını söyledi. Eylemine taleplerinin yerine getirilinceye kadar devam edeceğini vurgulayan Güngördü, taleplerini şu şekilde sıraladı: "Zeytinburnu Belediyesi idari mahkemenin kararını uygulasın ve işimi geri versin. Meclis gecikmeksizin harekete geçmeli. Hakkında soruşturma hiç açılmayanlar işlerine iade edilmeli. Adli sicil kaydı olmamasına rağmen soyut istihbarı bilgi notu gibi saçma sapan suçlamalarla işlerinden edilen işçilerin mağduriyeti giderilsin, işlerine iade edilsin. OHAL Komisyonu lağvedilsin. Güvenlik soruşturmaları, arşiv araştırmaları ve KHK'lar kaldırılsın. Haksız ve hukuksuz uygulamalara son verilsin, masuniyet karinesi ihlal edilmesin."
 
'HESAP VERECEKLER'
 
Alanlarda olmayı sürdüreceğini altını çizen Güngördü, "Hesap verecekler ve biz işimizi geri alacağız. Çünkü haklıyız" dedi. Son olarak işçi ve emekçileri hukuksuzluklara karşı sokağa çıkmaya çağıran Güngördü, birlikte güçlü olduklarını ve birlikte kazanacaklarını söyledi.