etkin haber

125

ANKARA

KESK ‘toplu görüşme’ gündemiyle toplandı

KESK Eş Başkanı Bozgeyik, beşincisi yapılacak toplu görüşmeler hakkında yaptığı açıklamada, toplu sözleşme sisteminin yasak ve sınırlamaları barındırdığını, hak arama yollarını kapattığını belirtirken buradan kamu emekçilerinin haklarını koruyan, geliştiren bir düzenleme çıkmasının olanaklarının ortadan kalktığını söyledi.

- Cumartesi - 6 Temmuz 2019 - 13:55
Üç milyon kamu emekçisi ve iki milyon emekliyi ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos’ta başlayacak. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Danışma Meclisi, Ankara’da toplu sözleşme gündemiyle toplanırken yarın yapılacak genel mecliste ise toplu görüşmelerde alınacak tutum belirlenecek.
 
KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında “Kamu emekçilerinin mevcut toplu sözleşme sisteminden umutlarını kestiği, yandaş yapının 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin ellerinde kalan son hakların ortadan kaldırılmasına ortak olduğu koşullarda KESK olarak görev ve sorumluluklarımızın arttığının bilincindeyiz” mesajını verdi.
 
Bozgeyik mevcut toplu görüşme süreciyle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Bu ülkenin kamu emekçilerinin ve emeklilerine, başta ILO sözleşmeleri olmak üzere uluslar arası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık hakkı değil fazla görülmüştür. Bunun yerine tabiri caizse naylon bir toplu sözleşme sistemi hayata geçirilmiştir. Kapsamından, tarafların belirlenmesine, grev hakkımızın yasal güvence altına alınmamasından, uyuşmazlık durumunda devreye girecek olan Hakem Kurulu’nun yapısına kadar onlarca temel sorunu bulunan, yasak ve sınırlamalarla yüklü, hak arama yollarını kapatan bu naylon toplu sözleşme sisteminden kamu emekçilerinin haklarını koruyan, geliştiren bir düzenleme çıkmasının olanakları ortadan kaldırılmıştır.”
 
Ekonomik kriz ortamı ile birlikte gittikçe ağırlaşan ekonomik koşulların, kamu istihdamındaki parçalı yapının, OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kalıcı hale getirilen düzenlemelerin, kamu emekçilerinin sorunlarını büyüttüğünü belirten Bozgeyik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Maliyeti düşük tutma adına istihdamı parçalı hale getirme politikası tüm kamu hizmetleri alanına yansımıştır. Kamu emekçilerinin kadrolu, sözleşmeli, kadro karşılığı sözleşmeli, geçici sözleşmeli, vekil ve ücretli olarak farklı biçimlerde güvencesiz istihdamı sürmektedir.”
 
Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 150 bin öğretmen açığı olduğunu aktaran Bozgeyik, ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının ise yarım milyonu bulduğuna dikkat çekti. Son iki yılda kamuya kadrolu personel alımının durma noktasına geldiğini vurgulayan Bozgeyik, buna karşın özellikle sözleşmeli istihdamın artmaya devam ettiğini bildirdi.
 
Kamu emekçilerinin insanca yaşamaya yetecek ücret talebinin hükümet ve yandaş sendika konfederasyonu arasında dört defa yapılan mutabakatlarda görmezden gelindiğini hatırlatan KESK Eş Başkanı, Maaş artışları TÜİK’in çarpık hesaplamasına dayalı resmi enflasyonuna endekslenmiştir. İğneden ipliğe her şeye zam yağmurunun devam ettiği koşullarda, sonuncusu daha 3 gün önce olmak üzere, TÜİK vasıtası ile açıklanan her enflasyon verisi ile 81 milyon ile dalga geçilmiştir. Özellikle milyonlarca işçinin emekçinin ve emeklinin alacağı enflasyon farkını düşük tutmak ve yaklaşan Toplu Sözleşme süreçlerindeki beklentilerin önünü kesmek için mutfakta, pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in çarpık resmi enflasyonu ile perdelemek ne yazık ki rutin bir hükümet politikası haline gelmiştir” diye konuştu.