etkin haber

394

ANKARA

KESK, Bakanlık önünde polis saldırısını protesto etti

Polis, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde KESK üyelerine biber gazı ve kalkanlarla saldırdı. Saldırı sonrası ÇAnkaya Belediyesi önüne yürüyen kamu emekçileri burada basın açıklaması yaptı, saldırıyı kınadı.

- Perşembe - 1 Ağustos 2019 - 16:25
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri öncesi, talepleri için dört ayrı koldan Ankara'ya yürüyüş başlattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme engel olan polis, kamu emekçilerine biber gazı ve kalkanlarla saldırdı. Emekçiler saldırı sonrasında Çankaya Belediyesi önünde buluşarak polis şiddetini ve gözaltıları protesto etti.
 
Basın açıklamasını okuyan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, emekçilerin taleplerini haykırmak yerine polis müdahalesine direnmek zorunda bırakıldığına dikkat çekti. Gezen, "Biz haklarımız için her yerde direneceğiz" diye konuştu.
 
Gezen, masada emekçileri temsil edeceklerini belirtti. Çalışma bakanlığındaki açıklamaya izin veremeyen Ankara Valiliği'nin her türlü olayı yasaklayarak büyüttüğünü ifade eden Gezen, "Savaş çığırtkanlarına ve tecavüzcülere barikat yok ama biz emekçilere barikat var. Biz emekçiler adaletsizlik ortadan kalksın dediğimiz için barikat kuruldu. O barikat ülkeyi soyanlara, değerlerini hiç edenlere kurulsun" diye belirtti.
 
Burada 5 milyon emekçinin aileleriyle birlikte 20 milyonluk kişinin hakları için burada olduklarını vurgulayan Gezen, "Önümüze sadece barikat kurulmadı, gazlarla ve plastik mermilerle çok ciddi saldırı gerçekleştirdi. 6 kişi gözaltına alındı. Karakoldan onları alıp mücadelemize devam edeceğiz" dedi.
 
Gezen konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mücadelemiz demokratik bir ülke var olsun diyedir. Bizim mücadelemiz haklılığın mücadelesidir. Bu ekonomik krizde halka bu koşulları dayatılmasını kabul etmiyoruz. Koşulları yaratan AKP iktidarın ta kendisidir. Emekçilerin ranta gömülen emekleri AKP iktidarının sorumluluğudur. Krize yegane sebep olanda iktidarın politik tercihleridir. Sendikal ayrımcılığı teşhir etmeye, Memur-Sen'in gerçek yüzünü halka anlatmaya devam edeceğiz. Masaya taşıdığımız taleplerin takipçisi olacağız."
 
Gezen son olarak, sokakları, meydanları ve alanları emekçilere yasaklanamayacağını belirtti ve anayasal haklarına sahip çıkacaklarını söyledi.
 
Açıklama, "AKP'ye kul olmayacağız" ve "Devlet güdümlü sendika istemiyoruz" sloganlarının ardından sona erdi.