etkin haber

173

HABER MERKEZİ

KESK'in Ankara yürüyüşü engellemeyle başladı

5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren Toplu Sözleşmesi görüşmeleri öncesi, Van, Edirne, Muğla ve Artvin'den yola çıkan KESK üyeleri 1 Ağustos'ta Ankara'da eylem yapacak.

- Pazartesi - 29 Temmuz 2019 - 12:44
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren Toplu Sözleşmesi görüşmeleri öncesi, talepleri için dört ayrı koldan Ankara'ya yürüyüş başlattı. Van, Edirne, Muğla ve Artvin'den yola çıkarak KESK üyeleri 1 Ağustos'ta Ankara'da olacak.
 
VAN
 
Yürüyüşün Van kolunda bulunan KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, MYK üyeleri ve konfederasyon üyelerinin yapmak istedikleri basın açıklaması polis tarafından engellendi. Polis, Valiliğin kentte ilan ettiği 15 günlük eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösterdi. Bunun üzerine araçların bulunduğu alana geçerek, burada seyahat öncesi açıklama yapmak isteyen KESK üyeleri, polis müdahalesiyle karşılaştı. Polisin zor kullanarak araçlara bindirdiği KESK'liler, Ankara'ya doğru yola çıktı.
 
Tartışma sırasında polis amiri gazetecilere dönerek, "Benim meslektaşım haricinde kimse kamerayla görüntü almayacak" diyerek basının görüntü almasına engelledi. Polis amiri emrindeki görevli polislere "Ben konuşurken kimsenin görüntü almasına izin vermeyin" talimat vermesi dikkat çekti.
 
MUĞLA
 
Yürüyüşün Muğla kolu Sınırsızlık Meydanı'nda basın açıklaması yaparak Ankara'ya doğru yola çıktı. Basın açıklamasına KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer, TMMOB Muğla İKK Sözcüsü Görkem Acar, Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan ve CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu katıldı. Taleplerinin 5 ana başlıkta toplandığını belirten KESK üyeleri, "Halktan yana bir kamu hizmeti, güvenceli istihdam, güvenli gelecek, demokratik adil bir çalışma yaşamı, insanca yaşamaya yetecek bir ücret, gerçek bir toplu pazarlık hakkı" istediklerini belirttiler.
 
ARTVİN
 
KESK yürüyüşünün Karadeniz Kolu bugün Artvin'den yola çıktı. KESK üyelerinin ilk durağı Fındıklı oldu. Burada yapılan açıklamaya Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ile ESP, ÖDP, EMEP ve belediye çalışanları destek verdi. KESK adına açıklama yapan Yusuf Şenol "'Güvenceli iş, güvenli gelecek, insanca yaşayayacak bir ücret için grevli toplu sözleşme' sloganıyla Ankara'ya yürüyoruz. Yandaş sendikalara rağmen toplu sözleşme taleplerimizi bir kez daha meydanlardan haytıracağız" dedi. Atılan sloganların ardından kamu emekçileri Trabzon'a doğru yola çıktı.
 
EDİRNE
 
1 Ağustos'ta başlayacak TİS görüşmeleri öncesi Ankara'ya başlatılan yürüyüşün Edirne kolu da yola çıktı. Aralarında KESK Yürütme Kurulu Üyesi İlhan Yiğit ve Genel Sekreter Pınar İçel'in de bulunduğu KESK'liler yaptıkları açıklama sonrası diğer yürüyüş kollarıyla bireşmek üzere Ankara'ya doğru yola koyuldu