etkin haber

98

İSTANBUL

'KHK'lılar TİS görüşmelerine dahil edilsin'

İstanbul KHK'lılar Platformu, TİS görüşmelerine ilişkin basın açıklaması yaptı, ihraç edilenlerin işlerine geri dönmesini ve görüşmelere dahil edilmesini istedi.

- Perşembe - 1 Ağustos 2019 - 18:15
İstanbul KHK'lılar Platformu, toplu iş sözleşme (TİS) görüşmeleri sürecine ilişkin Beşiktaş Vapur İskelesi'nde basın açıklaması yaptı.
 
"Haksız hukuksuz ihraç edildik. Bizler varız ve buradayız" pankartının açıldığı eylemde sık sık "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "İşimizi geri istiyoruz", "Ne darbe ne OHAL demokratik Türkiye" sloganları atıldı.
 
Basın metnini okuyan Seher Darılmaz, sendikaların ihraçları gündemlerine almadan, TİS masasına taşımadan hak arama mücadelesi yürütemeyeceklerini belirtti. KHK ile ihraç edilmenin yalnızca ihraçları ilgilendiren bir şey olmadığını güvencesiz çalışmanın önünü açtığına dikkat çeken Darılmaz, "Şu anda, milyonlarca kamu çalışanı her an ihbar edilme, fişlenme ve hukuksuzca işinden edilme korkusu yaşarken, iş güvence ve barışı ortadan kaldırılmışken sendikaların, kendi üyeleri ve tüm emekçiler adına mücadele etmeleri mümkün değildir. KHK ile ihraç edilmiş kamu çalışanlarının işlerine geri dönmesi için mücadele etmeyen, bırakın mücadeleyi, gündemine dahi almayan hiçbir sendika, iş güvencesi, özlük hakları ve ücret mücadelesi verdiğini iddia edemez" dedi.
 
Darılmaz, tüm sendikaların üyelerine ve tüm emekçilere sahip çıkmalarını, KHK ile ihraç edilmiş kamu emekçilerinin işlerine geri dönüş taleplerini toplu sözleşme masasına taşımalarını talep etti.