etkin haber

406

KÖLN

Köln'de Neonaziler gamalı haçlı tehdit ilanları dağıttı

Almanya'nın Köln kentinde Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşandığı semtlerde, posta kutularına Neonazilerin gamalı haçlarının olduğu ırkçı söylem ve tehditlerin bulunduğu el ilanları bırakıldı. Müslümanlar, ülkeyi terk etmeleri yönünde tehdit edildi.

ETHA - Cumartesi - 8 Haziran 2019 - 16:49
Almanya'nın Köln kentinde Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Keup Caddesi'nde düzenlenen çivili bomba saldırısının 15. yıldönümüne günler kala, bazı semt sakinlerinin posta kutularına Neonaziler tarafından Müslümanlara yönelik tehdit içerikli el ilanları bırakıldı.
 
DW Türkçe'de yer alan haberde, Köln polisinin verdiği bilgilere göre, Mülheim semtindeki bazı posta kutularına üzerinde pul bulunmayan zarflara konulmuş ırkçı söylemlerin yer aldığı el ilanları bırakıldı. El ilanlarının, semt sakinleri tarafından posta kutularında bulunduğu bildirildi.
 
Üzerinde gamalı haç sembolü bulunan ve Müslümanlara Almanya’yı terk etmeleri yönünde tehditlerin yer aldığı ilanlarda, kısa süre içinde Müslümanlara yönelik saldırıların başlayacağı ifade ediliyor.  
 
El ilanlarının 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında posta kutularına atıldığı ancak olayla ilgili bilginin sosyal medya üzerinden yeni yayıldığı açıklandı.
 
Keup Caddesi’ndeki bombalı saldırının 15. yılı vesilesiyle caddede yarın bir anma etkinliği düzenlenmesi planlanıyor. Köln polisi şimdiye kadar doğrudan tehlikeye işaret eden herhangi bir bulguya rastlamadığını ancak Pazar günü daha önceki yıllarda olduğu gibi emniyet güçlerinin caddede hazır bulunacağını bildirdi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Irkçı faşist Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) 8'i Türkiye kökenli 10 kişiyi katletmekten ve aralarında Keup Caddesi'ndeki de olmak üzere iki bombalı saldırı ile 15 soygundan sorumlu tutuluyor. Keup Caddesi’nde 9 Haziran 2004'te düzenlenen bombalı saldırıda, birçoğu ağır olmak üzere 22 kişi yaralanmış, yetkililer uzun bir süre cinayetlerde ve Köln'deki saldırıda aşırı sağcı terör olasılığını göz ardı etmişti. Soruşturmada uzun süre olayların arkasında bahis mafyasının veya Türkiyeli gruplar arasındaki bir hesaplaşmanın olduğu üzerinde durulmuş olması daha sonra büyük eleştirilere neden olmuştu.
 
NSU’nun iki üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos başarısız bir banka soygununun ardından 2011 yılında intihar etmişti. Beş yıl süren NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe ise ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.