etkin haber

113

KÖLN

Köln'de WDR çalışanları uyarı grevi yaptı

Almanya'nın Köln kentinde Ver.di sendikasının çağrısıyla WDR televizyon ve radyo emekçileri uyarı grevi yaptı.

- Salı - 9 Temmuz 2019 - 15:55
Almanya'da kamuda örgütlü olan Ver.di sendikasının çağrısıyla WDR televizyon ve radyo emekçileri uyarı grevi yaptı.
 
Ver.di sendikası, WDR emekçilerinin ücretlerine son 20 yıldır zam yapılmadığını belirtti ve maaşlara yüzde 6 zam yapılmasını istedi. WDR binası önünde yapılan eyleme Ver.di sendikası yöneticilerinden Cornelia Berger, Almanya Sendika Birliği (DJU) Genel Başkanı Frank Überall, TİS'e katılan Ver.di Temsilcisi Volkmar Kah ile Türkiye'de 10 ay tutsak kalan Ver.di sendika üyesi Adil Demirci'de konuşmacı olarak katıldı.
 
Ver.di adına konuşan Berger, "Son yıllarda bu alanda hiç zam yapılmadı ve yeni anlaşmayla yeni işe giren genç çalışanlar için büyük dezavantaj oluşturduğunu" ifade etti.
 
WDR televizyon ve radyo emekçilerinin uyarı grevinde konuşan Ver.di sendikası üyesi Adil Demirci ise WDR emekçilerin uyarı grevini selamladı ve Türkiye'de tutuklu gazeteci, akademisyen ve siyasetçilerin durumunu anlattı. Demirci, "WDR başta olmak üzere alman basını Türkiye'de gelişmeleri takip ediyor ve muhalefetin durumu üzerine haberler yapmanız değerlidir ve devam etmelidir. Tutuklu gazeteciler, akademisyenler, Gezi soruşturmasında yargılanan Osman Kavala, HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların durumu takip edilmeli ve dayanışmamız büyütülmelidir" dedi.
 
Grev, Planschemalöör müzik grubunun dinletisi ile devam etti.