etkin haber

519

HABER MERKEZİ

Kremlin: S-400'lerin teslimatında gecikme yok

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye teslimat sürecinin planlanan takvim doğrultusunda ilerlediğini ve herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını belirtti.

ETHA - Çarşamba - 29 Mayıs 2019 - 13:08
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Peskov, Türkiye'ye S-400 bataryalarının teslimatının gecikebileceği tartışmalarının sorulması üzerine, "Hayır bir gecikme söz konusu değil, her şey yolunda" yanıtı verdi.
 
"Teslimat ilk başta planlanan zamandan önce yapılıyor, Türk tarafının ricası üzerine bu şekilde yapılıyor. Her şey plana göre ilerliyor" diyen Peskov, "Teslimatın günü ya da ayı gibi ince ayrımlara gelirsek, bunun gibi sorulara cevap vermek Kremlin'in işi değil" diye de ekledi.
 
HULUSİ AKAR 'HAZİRAN'A YETİŞMEZ' DEMİŞTİ
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, pazartesi günü yaptığı bir açıklamada, "S-400'lerle ilgili anlaşma imzalandı ve bitti. Bunun böyle bilinmesi lazım" demişti.
 
Bununla birlikte söz konusu sistemin "Haziran'a yetişmeyebileceğini, ancak önümüzdeki aylarda Türkiye'ye geleceğini” söyleyen Akar, ABD'nin Türkiye'nin S-400 almasını istemediği ve bu konuda süre verdiğine yönelik iddiaları ise yalanlamıştı.