etkin haber

126

KOBANÊ

Kutlar ve Çallı Kobanê'de anıldı

Kuzey Suriye'nin Kobanê kentinde Dersim'de 10 Temmuz tarihinde TSK bombardımanda hayatını kaybeden Taylan Kutlar ve Hıdır Çallı anıldı.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 14:19
Halkların Birlik ve Dayanışma Kurumu (SYPG), Kuzey Suriye'nin Kobanê kentinde Taylan Kutlar (Adıl Yıldırım) ve Hıdır Çallı'yı (Özkan Aslan) andı.
 
Saygı duruşu ile başlayan anma MLKP adına Erdal Cebo konuşma yaptı. Cebo konuşmasında "10 Temmuz'da destansı bir direnişle sömürgeci Türk ordusunu çaresiz bırakan Adıl, Özkan ve 3 PKK'li yoldaş yeni bir kahramanlık yazdılar" dedi.
 
İki devrimcinin hayatlarına dair bilgi veren Cebo şunları söyledi: "Büyük bir coşkuyla genç yaşta devrimciliğe başlayan Adıl yoldaş 10 yıllık hapishane sürecinde kendini geliştirmeye yöneltti. Hemen ardından dağlara ardından Rojava'ya koştu. Hemen her cephede uzman ağır silahçı ve komutan olarak fedai bir ruhla yerini aldı. Devrimciliğine İstanbul'da başlayan Özkan yoldaş Rojava'da bir çok cephede savaştı. Devrimi Arap topraklarına taşımak için Şehit Rubar Qamişlo Hamlesine katıldı. Cesareti ve fedai ruhu çevresine büyük bir güven veriyordu."
 
Cebo, "Onlar bize onurlu ve fedai bir yaşamı armağan ettiler. Bizlerde Türk devletinin savaş tehditlerine karşın onların ruhuyla direnecek ve intikamlarını alacağız. Devrim şehitleri ölümsüzdür" diye kaydetti.
 
Ardından söz alan Fırat Bölgesi Özerk Yönetim Eşbaşkanı Enver Müslim, "Heval Adıl Kobanê direnişinde önemli bir rol oynadı. Bütün cephelerde savaştı. Savaş sonrasında da Kobanê'nin toplumsal inşasında yerini aldı. Asayişten belediyeye devrime emek verdi" dedi. Müslim, "Hem heval Adıl hem tüm MLKP'nin hem Kobanê direnişinde hem de Rojava devriminde yeri önemlidir. Kahramanca ve fedai bir ruhla bu direnişin içinde yer aldılar. Adıl ve Özkan arkadaşların ailelerine başsağlığı diliyor, tüm şehitlerin önünde saygıyla eğiliyorum" şeklinde konuştu.
 
Anma sinevizyon gösterimi, şiir ve müzik dinletisiyle sona erdi.