etkin haber

342

HABER MERKEZİ

Kuzey ve Doğu Suriye'deki partilerden sınır ötesi operasyonuna tepki

Kuzey ve Doğu Suriye'deki Kürt siyasi parti temsilcileri, Türkiye'nin Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki operasyonlarına karşı ortak açıklama yaptı. "Türk devletinin esas amacının, Güney Kürdistan'da 30 yıldan bu yana edinilen kazanımları ortadan kaldırmak olduğu aşikardır" dedi.

ETHA - Cumartesi - 8 Haziran 2019 - 15:17
Kuzey ve Doğu Suriye'deki Kürt siyasi partileri, Qamişlo'da Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna tepki gösterdi. 
 
Ortak bir açıklama yapan partiler, PKK Lİderi Abdullah Öcalan'ın Suriye krizinin demokratik çözüm mesajının, Türkiye toplumu tarafından olumlu karşılandığını ancak AKP'nin Güney Kürdistan'a saldırmayı tercih ettiğini belirtti. 
 
"Türk devleti, Kürt yerleşim yerlerine vahşi bir şekilde saldırmaya devam etmektedir. Saldırılar sonucunda onlarca sivil şehit olmuş ve yaralanmıştır. Bununla birlikte saldırılar sebebiyle sivillere ait mal ve mülklerde de maddi hasar meydana gelmiştir" denilen açıklamanın devamı şöyle:
 
'KAZANIMLAR YOK EDİLMEK İSTENİYOR'
 
"Açık bir şekilde görülmektedir ki Türkiye Kerkük, Maxmur, Şengal ve Kobanê'de teröre karşı mücadele eden savaşçılara karşı savaş açmıştır. Komşusu olduğu Irak'a, uluslararası tüm hukuku ve sözleşmeleri çiğneyerek saldıran Türk devletinin esas amacının, Güney Kürdistan'da 30 yıldan bu yana edinilen kazanımları ortadan kaldırmak olduğu aşikardır."
 
"AKP hükümetinin, Kürt halkına, kazanımlarına ve Güney Kürdistan'a yönelik saldırıları Efrîn'de yaşatılanların tekrarlanmak istendiğini gösteriyor."
 
"Kuzey ve Doğu Suriye'deki Kürt partilerinin temsilcileri olarak, Türk devletinin saldırılarını kınıyor, Kürdistanî tüm partilere ve güçlere de bu saldırıları kınamaları çağrısında bulunuyoruz. Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti'ne, bu saldırıları durdurma ve gerekli siyasi tedbirlerin alınması çağrısında bulunuyoruz. Bu temelde uluslararası toplumu, Türk devletinin saldırılarına karşı tepki göstermeye ve sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi için harekete geçmeye davet ediyoruz. Türk devletine, bu saldırılarıyla radikal güçlere yardım ettiği, dünyanın ve bölgenin huzur ve güvenliğini bozduğu uyarısında bulunuyoruz."
 
AÇIKLAMAYA İMZA ATAN PARTİLER
 
Açıklamayı yapan partiler şöyle: "Demokratik Birlik Partisi (PYD), Kürdistan Demokrasi ve Selam Partisi, Suriye Kürdistan Demokratik Partisi (El Parti), Suriye Kürtleri Demokratik Partisi, Kürdistan Yeşiller Partisi, Kürdistan Ulusal Topluluğu, Kürdistan Liberal Partisi, Suriye Kürtleri Demokratik Mutabakat Partisi, Suriye Kürtleri Demokratik Sol Partisi, Kürdistan Kardeşlik Partisi, Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (Yekitî), Kürdistan Emekçiler Partisi, Kürdistan Demokratik Değişim Partisi, Suriye Kürtleri Sol Partisi, Kürdistan Çağdaş Partisi, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Reform Hareketi (Sererastkirin)"