etkin haber

216

İSTANBUL

Leyla Güven için Bakırköy Hapishanesi önünde eylem

HDP İstanbul Kadın Meclisi, Öcalan'a yönelik tecridin sona ermesi için açlık grevinde olan Leyla Güven ve tüm tutsaklar için açlıklama yaptı, talebin derhal kabul edilmesini istedi.

- Pazartesi - 28 Ocak 2019 - 15:08
HDP İstanbul Kadın Meclisi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması için açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in talebinin kabul edilmesi için Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde eylem yaptı.
 
TECRİT KALKMADIĞI SÜRECE BARIŞ DA GELMEZ
 
Eylemde ilk olarak söz alan HDP Milletvekili Dersim Dağ, Öcalan üzerinde ağır bir tecrit uygulandığını ve tecride karşı bir direnişin örgütlendiğini dile getirdi. Direnişin yayılarak büyüdüğüne dikkat çeken Dağ, "Herkes 'Leyla Güven haklıdır. Öcalan üzerindeki tecrit kalkmalıdır' dedi. Çünkü; biz biliyoruz ki bu tecrit sadece Sayın Öcalan'a değil tüm Ortadoğu halklarına uygulanıyor. Bu tecrit kalkmadığı sürece bu ülkeye barış, özgürlük ve eşitlik gelmez" dedi.
 
Leyla Güven'in ateşten bir parça olduğunu ve bu ateşin yayıldığını dile getiren Dağ, Leyla Güven şahsında başlayan direnişin daha da büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Dağ ayrıca, 3 Şubat Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yapılacak olan mitinge katılım çağrısında bulundu.
 
240 TUTSAK AÇLIK GREVİNDE
 
Eylemde basın açıklamasını okuyan HDP Bahçelievler Eşbaşkanı Özlem Noyan, Güven'in Öcalan'a yönelik uygulanan mutlak tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 82. gününe girdiğini hatırlattı. N;oyan "Yine aynı taleple Öcalan üzerinde yürütülen mutlak tecridin kaldırılması için toplam 59 cezaevinde 240 tutsak süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlamıştır. Bununla birlikte Türkiye ve Kürdistan'da birçok cezaevinde ise dönüşümlü açlık görevleri de devam etmektedir" diye belirtti. Noyan, Öcalan üzerinde sürdürülen mutlak tecridin devam etmesi halinde açlık grevi eylemcilerinin sayısının her geçen gün artacağını söyledi.
 
MÜCADELE ARTARAK DEVAM EDECEK
 
12 Ocak'ta Öcalan'la kardeşi Mehmet Öcalan'ın görüşmesine de değinen Noyan, bu görüşmenin açlık grevlerindeki tutukluların ve onları sahiplenen halkın mücadelesi sayesinde olduğunu ifade etti. Noyan, Öcalan'ın kendisinden yıllar sonra haber alınmasının önemli olduğunu fakat apar topar yapılan görüşmenin cezaevlerini ve halkı tatmin etmediğini kaydetti. 25 Ocak'ta Leyla Güven'in tahliye edildiğini anımsatan Noyan, şöyle devam etti: "AKP iktidarı Güven'in tahliye edilmesi ve Öcalan ile yapılan görüşmeyi bir lütuf olarak görmemizi istemektedir. Bu bir lütuf değildir. Güven'in 'Sayın Öcalan'la aile avukat ve siyasi heyetlerin görüşmesi sağlanana kadar açlık grevine devam ediyorum' demesi bizler için mücadelenin artarak devam etmesi gerektiği inancını artırmıştır."
 
'MUTLAK TECRİK KALDIRILMALI'
 
Öcalan'a uygulanan tecridin ülkenin her kesimine yönelik olduğunun altını çizen Noyan, İmralı mutlak tecridinin tüm topluma yayıldığını söyledi. İmralılaşan Türkiye gerçeği karşısında mutlak tecridin geriletilmesinin, halkların üzerindeki kuşatılmışlığın kaldırılması anlamına geldiğini belirten Noyan, sözlerini şöyle tamamladı: "Mevcut ekonomik çıkmazın, Rojava ve genel savaş politikalarının hepsinin mutlak tecritle bağı vardır. Bu bağlamda bizler açlık grevi eylemlerinin ve eylemcilerinin taleplerinin kabulü için tüm devrimci, demokrat kamuoyuna ve halklara çağrıda bulunuyoruz. Herkesi ve her kesimi cezaevlerinde yükselen bu direnişe ses vermeye çağırıyoruz. Cezaevlerinde açlık grevlerine giren tutsakların talebi talebimizdir. Güven ve zindan direnişçileri haklıdır. Mutlak tecrit kaldırılmalıdır."
 
Açıklamanın ardından "Leyla Güven onurumuzdur!" sloganları ile yürüyüşe geçen kitlenin önünü polisin kesmesiyle kısa bir oturma eylemi yapılarak eylem sonlandırıldı.