etkin haber

196

DİYARBAKIR

Leyla Güven taburcu edildi

Öcalan'ın çağrısı üzerine 200 gün sürdürdüğü açlık grevi eylemini sonlandıran DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hastaneden taburcu edildi.

ETHA - Pazar - 9 Haziran 2019 - 14:56
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine süresiz-dönüşümsüz açlık grevini 200. gününde sonlandıran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 26 Mayıs'ta tedavi altına alındığı Diyarbakır'daki özel hastaneden taburcu edildi. 
 
DTK, Güven'in taburcu edilmesini sosyal medya hesabından duyurdu. DTK'nin açıklaması şöyle:
 
"Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Sayın Leyla Güven 200 gün süren açlık grevini, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla diğer açlık grevi direnişçileriyle eşzamanlı olarak sonlandırmış, Diyarbakır'da tedavi altına alınmıştır.
 
"Eşbaşkanımızın hastanedeki tedavi süreci bugün itibariyle tamamlanmış ve hastaneden taburcu edilmiştir. Ancak  doktorlarının da tavsiyesi ile 200 gün süren açlık grevinin etkilerinin tamamen giderilmesi için bir müddet daha sağlık kontrollerinin sürdürülmesi gerekmektedir.
 
"Bu nedenle Eşbaşkanımız Sayın Leyla Güven'in sağlık kontrolleri bir müddet il dışında devam edecektir. Bu sürecin tamamlanmasını müteakip, Eşbaşkanımız Demokratik Toplum Kongresi çalışmalarına ve ziyaretçi kabulüne başlayacaktır. 
 
"Bütün açlık grevi direnişi sürecinde ve sonrasında halkımız başta olmak üzere ulusal ve uluslararası toplumun çok farklı kesimlerinden sunulan her türlü destek ve dayanışma için sonsuz teşekkürler eder, bu dayanışmanın demokrasi mücadelemizde derinleştirilerek ve yoğunlaştırılarak sürdürüleceği inancımızı ifade etmek isteriz."