etkin haber

215

HABER MERKEZİ

LGBTİ+ hakları konusunda Türkiye sondan ikinci

LGBTİ+ hakları konusunda yaşanacak en kötü ülke Azerbaycan olurken, Malta en iyi ülke seçildi. Türkiye 5 puan ile ülkeler sıralamasında en kötü ikinci ülke oldu.

ETHA - Çarşamba - 15 Mayıs 2019 - 11:55
Uluslararası Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve Intersex Derneği'nin Avrupa'daki ülkeler arasında yaptığı bir çalışmaya göre LGBTİ+ hakları konusunda yaşanacak en kötü ülke yüz üzerinden 3 puan alarak Azerbaycan oldu. Malta, LGBTİ+'ların yaşayacağı en iyi ülke seçilirken, Türkiye 5 puan ile ülkeler sıralamasında en kötü ikinci ülke oldu.
 
LGBTİ+ hakları konusunda ülkeler arasında yüzdelik olarak sıfırdan yüze kadar bir sıralama yapıldı. Sıfır hak ihlalleri konusunda en kötü puan olarak belirlendiği, yüzde yüz oranın ise eşitlik alanında en yüksek dereceyi temsil ettiği bir ölçek hazırlandı.
 
Ülkeler arasındaki derecelendirme, 49 Avrupa ülkesinde 12 ayın üzerindeki bir çalışmanın sonucu olarak oluşturuldu. Bu süreçte LGBTİ+ ile ilgili yasa ve politikaları analiz edildi. Sıralama, istihdam hakları ve evlilik eşitliği gibi 69 ayrı kategoriye göre yapıldı.
 
TÜRKİYE 100 ÜZERİNDEN 5 PUAN ALDI
 
Bu sıralamada Azerbaycan 3 puan alarak LGBTİ+ hakları konusunda en kötü ülke oldu. Derecelendirmede Türkiye 5 puan alırken ve Ermenistan 7 puan aldı.
 
Azerbaycan, LGBTİ+'lara karşı yaptığı hak ihlalleri konusunda eleştiriliyordu. İnsan hakları grupları, Azerbaycan'ı LGBTİ+'lara uyguladığı kitlesel tutuklama, cinsel taciz konusunda kınamış ve bu süreçte hapse atılanların serbest bırakılmasını istemişti.
 
Azerbaycan İçişleri Bakanı ise eleştirilere cevap vererek LGBTİ+ hareketine karşı özel bir saldırı olmadığını, seks içiliğini engellediklerini söylemişti.
 
MALTA BİRİNCİ
 
ILGA'nın sıralamasında Malta yüzde 90 puanla en iyi ülke oldu. Belçika ve Lüksemburg ise Avrupa'da ikinci ve üçüncü en iyi ülkeler oldular.
 
İngiltere geçen yıl 73 puan alırken bu sene 66'ya geriledi. Sıralamaya göre Finlandiya ve Fransa eşit puanla dördüncü olurken Portekiz yedinci oldu.